Tulosarkisto

 

VII Aarne Halosen kansalliset hiihdot 20.1.2013

   

Paalajanvaara, Puukarin Pysäkki Valtimon Vasama

 
 

N12 3 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

2

Vilma Ryytty

Iisalmen Visa

29975695

12:09

2

4

Tanja Ryynänen

Lieksan Hiihtoseura

30819708

12:15

3

5

Veera Niskanen

Riistaveden Urheilijat

40151294

14:03

4

3

Hanna Toivanen

Juuan Jänne

40216864

17:59

           
           
 

M12 3 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

7

Rasmus Ähtävä

Sotkamon Jymy

31811598

11:37

2

10

Elias Korhonen

Sotkamon Jymy

33829119

13:48

           
           
 

N14 3 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

14

Annika Piiparinen

Lieksan Hiihtoseura

32720141

11:22

2

12

Alisa Korhonen

Ristijärven Pyry

33957706

12:55

3

13

Tuuli Kemppi

Riistaveden Urheilijat

40066442

13:20

4

16

Hanna Nevalainen

Valtimon Vasama

32630477

16:06

           
 

M14 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

20

Aapo Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

30895858

16:40

2

18

Otto-Eemil Karvinen

Kontiolahden Urheilijat

40055700

16:46

3

21

Arttu Lukkari

Sotkamon Jymy

31811569

17:35

4

19

Timo Ryynänen

Lieksan Hiihtoseura

29550599

17:48

5

22

Eeki Kokkonen

Lieksan Hiihtoseura

30819795

18:21

           
 

N16 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

26

Sofia Pitkänen

Sotkamon Jymy

30051922

16:21

2

25

Kristiina Käkisalo

Paltamon Urheilijat

28636524

17:02

3

27

Elina Kukkonen

Liperin Hiihtoseura

31776617

17:14

           
 

N18 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

30

Iida Sirviö

Sotkamon Jymy

29588451

16:59

2

29

Laura Saastamoinen

Sotkamon Jymy

27561124

17:06

3

33

Jessika Pikkarainen

Kuhmo-Ski

31864969

17:36

4

32

Paula Turunen

Valtimon Vasama

30858808

17:54

5

34

Katariina Käkisalo

Paltamon Urheilijat

29714128

18:50

           
 

N20 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

37

Petra Torvinen

Kainuun Hiihtoseura

27578816

15:52

2

36

Milla Tiainen

Kerimäen Urheilijat

25681213

16:37

           
 

N35 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

40

Anne Jääskeläinen

Mäntylahden Veto

26290360

16:02

2

42

Jaana Sievänen

Kuhmo-Ski

30963829

16:35

3

41

Mervi Salmela

Valtimon Vasama

32742844

17:21

4

39

Tiia Grönholm

Liperin Hiihtoseura

40069586

17:42

           
 

NYL 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

47

Ann-Mary Ähtävä

Team Kallesport

27598388

14:56

2

46

Jenni Raivio

Ruoveden Pirkat

22987198

15:14

3

45

Päivi Piminäinen

Kainuun Hiihtoseura

27115965

16:23

4

44

Katri Mikander

Leppävirran Viri

27508022

17:48

           
 

M70 5 m

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

49

Pekka Heikkinen

Mäntylahden Veto

27442421

18:16

2

50

Yrjö Makkonen

Joensuun Kataja

27508844

19:01

3

51

Kalervo Räisälä

Kuhmo-Ski

34453979

21:23

           
 

M65 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

54

Sauli Hujanen

Kiuruveden Teräs

27430637

16:25

2

52

Mauri Siimestö

Polvijärven Vauhti

*

18:44

3

53

Eero Lång

Kainuun Hiihtoseura

27499681

20:07

           
 

M55 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

64

Ilmo Pulkkinen

Kuhmo-Ski

27530469

14:40

2

62

Jorma Kuronen

Kainuun Hiihtoseura

22196743

14:51

3

56

Hannu Väänänen

Maaningan Mahti

32936207

15:06

4

59

Jorma Honkanen

Maaningan Mahti

27439900

15:08

5

63

Pauli Halonen

Säyneisen Salpa

27439256

15:11

6

61

Jouko Laitinen

Pieksämäen Veikot

27499584

15:14

7

66

Erkki Partanen

Lapinlahden Veto

27530605

15:21

8

67

Eero Okkonen

Kuluntalahden Kunto

40069563

16:17

9

58

Jorma Pieviläinen

Nurmeksen Sepot

27536696

16:23

10

65

Esa Heikkinen

Valtimon Vasama

40068956

16:39

11

60

Viljo Martiskainen

Ilomantsin Urheilijat

27507243

16:40

           
 

M45 5 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

72

Jarmo Ryytty

Iisalmen Visa

27547290

13:50

1

76

Matti Roininen

Valtimon Vasama

27543171

13:50

3

74

Rauno Saastamoinen

Lieksan Hiihtoseura

27554584

14:17

4

75

Antti Pöyhönen

Maaningan Mahti

27123902

14:28

5

70

Seppo Laukkanen

Iisalmen Visa

27498080

14:59

6

71

Pekka Nousiainen

Maaningan Mahti

27520738

15:15

7

77

Risto Kuivalainen

Juuan Jänne

27466313

15:41

8

73

Seppo Ollikainen

Maaningan Mahti

27524323

16:39

           
 

M16 8 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

79

Juuso Tossavainen

Rautavaaran Raiku

31927657

26:20

2

80

Mikko Haverinen

Kuhmo-Ski

30834424

28:47

           
 

M18 10 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

84

Elmeri Karjalainen

Kuhmo-Ski

27462333

31:24

           
 

M20 10 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

88

Jouni Pitkänen

Siilinjärven Hiihtoseura

22907408

27:37

2

86

Joel Ikonen

Ilomantsin Urheilijat

27451399

27:44

3

91

Jussi Manninen

Sotkamon Jymy

27511035

27:51

4

87

Sakari Järvenpää

Ristijärven Pyry

24511180

28:19

5

90

Antti Parkkinen

Ylöjärven Urheilijat

30828919

28:22

6

93

Antti Hiironen

Sotkamon Jymy

28043599

28:32

7

92

Teemu Pöntinen

Mikkelin Hiihtäjät

22971722

28:38

8

89

Lauri Laitinen

Mikkelin Hiihtäjät

22286394

29:08

9

94

Anssi Juntunen

Hyrynsalmen Isku

27457487

30:41

           
 

M35 15 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

Seura

 

Aika

1

97

Petri Pieviläinen

Ristijärven Pyry

22884767

42:57

2

96

Juha Kanervo

Valtimon Vasama

27460607

KESK.

           
 

MYL 15 km

       

Sijoitus

Nro:

Nimi

   

Aika

1

98

Iivo Niskanen

Vuokatti Ski Team

27518546

39:28

2

102

Markus Pörsti

Kiteen Urheilijat

22972307

39:39

3

101

Lasse Pörsti

Kiteen Urheilijat

22972297

42:39

4

99

Yrjö Pörsti

Valtimon Vasama

27532331

43:48

5

100

Petri Torvinen

Ristijärven Pyry

27571596

43:58

 

 

 

 

Hippo-kisat 22.8.2012  
3-ottelu: pikajuoksu, pituushyppy ja pallonheitto.
3 v      
1. Anni Kanervo    
2. Fanni Heikkinen    
       
4 v      
1.Roope Saastamoinen  
       
5 v      
1. Kristiina Kuokkanen  
2. Juuli Puumalainen  
3. Milla Timonen    
       
6 v      
1. Irina Saaristo    
2. Sara Lipponen    
3. Aaro Kanervo    
4. Veera Nevalainen  
5. Kaisa Kuisma    
5. Jimi Määttä    
       
7 v      
1. Väinö Saastamoinen  
2. Arttu Hytönen    
3. Siiri Korhonen    
4. Akseli Kuokkanen  
       
8 v      
1.Olivia Määttä    
2. Emilia Saaristo    
3. Saila Kuisma    
       
9 v      
1.Enni Pääkkönen    
2. Enni Pelkonen    
3. Emmi Saastamoinen  
4. Rita Määttä    
       
10 v      
1. Tatu Hytönen    
2. Laura Hilonen    
3. Mirelle Piirto    
4. Milla Kuisma    
       
11 v      
1. Elmo Härkin    
2. Ella Pellikka    

 

 

Valtimon pitäjänmestaruuskilpailut 26.7.2012  
Käsiajat, ei tuulimittaria.      
1500m          
Myl          
1. Juha Kanervo ValtVa 4.38,5  
           
N17          
1. Paula Turunen ValtVa 6.10,2  
           
1000m          
P13          
1. Elias Kortelaine NuSe 3.51,5 C
           
T13          
1. Ira Moilanen KUY 3.48,5 C
           
60m          
T13          
1. Ira Moilanen KYU 8,9 B
2. Matilda Hiltunen KuusKi 9,9  
           
P11          
1. Eelis Hiltunen KuusKi 9,6 C
           
T11          
1. Martta Ahonen ValtVa 11,0  
2. Ella Pellika ValtVa 11,3  
           
40m          
P9          
1. Aatu Mäkelä ValtVa 7,3 C
           
T9          
1. Enni Pääkkönen ValtVa 7,9  
2. Lotta Puumalainen ValtVa 8,0  
3. Emilia Saaristo ValtVa 8,3  
           
P7          
1. Arttu Lipponen ValtVa 8,7  
2. Aaro Kanervo ValtVa 9,7  
3. Tatu Lipponen ValtVa 10,1  
4. Eemeli Puumalainen ValtVa 10,6  
           
T7          
1. Irina Saaristo ValtVa 8,3  
2. Minttu Puumalainen ValtVa 8,6  
3. Juuli Puumalainen ValtVa 11,8  
           
Pituus          
P13          
1. Elias Kortelainen NuSe 3,56  
           
T13          
1. Ira Moilanen KUY 443 B
2. Matilda Hiltunen KuusKi 382 C
           
P11          
1. Eelis Hiltunen KuusKi 349 C
           
T11          
1. Martta Ahonen ValtVa 283  
2. Ella Pellikka ValtVa 249  
3. Milla Kuisma ValtVa 193  
           
P9          
1. Aatu Mäkelä ValtVa 294  
           
T9          
1. Enni Pääkkönen ValVa 268  
2. Emilia Saaristo ValVa 238  
3. Lotta Puumalainen ValVa 215  
           
P7          
1. Arttu Lipponen ValtVa 227  
2. Aaro Kanervo ValtVa 201  
3. Tatu Lipponen ValtVa 195  
4. Eemeli Puumalainen ValtVa 180  
           
T7          
1. Irina Saaristo ValtVa 234  
2. Minttu Puumalainen ValtVa 233  
3. Juuli Puumalainen ValtVa 141  
           
Keihäs          
P11          
1. Eelis Hiltunen KuusKi 20,66 C
           
Kuula          
P13          
1. Elias Kortelainen NuSe 6,65  
           
T13          
1. Matilda Hiltunen KuusKi 5,55  
           
T11          
1. Martta Ahonen ValtVa 6,14 B(T10)

 

 

48. Ylä-Karjalan Kymppi, Valtimo    
           
MYL 10,3km        
1. Markus Pörsti Valtimon Vasama 35,52
2. Juha Kanervo Valtimon Vasama 37,24
3. Tomi Tikkanen KaruTri   39,21
4. Yrjö Pörsti Valtimon Vasama 39,23
5. Henri Lehikoinen Vuokatti   44,27
6. Antti Kuittinen Puukari   52,31
7. Sami Länsimaa Kontiolahti 52,38
DNF Lasse Pörsti Valtimon Vasama  
  Tuomas Eronen Kajaanin Kipinä  
           
NYL 10,3km        
1. Satu Kemppainen Ristijärven Pyry 44,38
2. Minna Ikonen Tohmajärven urheilijat 45,52
           
M40 10,3km        
1. Tero Uusitalo Espoon Tapiot 38,38
2. Hannu Korkalainen Rautavaaran Isku 39,56
3. Mika Nuortio Teku Kajaani 40,05
4. Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 42,10
5. Timo Kortelainen Valtimon Vasama 44,10
           
M50 10,3km        
1. Jorma Kyllönen Kuhmon Kiva 45,50
2. Matti Nevalainen Valtimon Vasama 49,48
           
N50 10,3km        
1. Sisko Anttila Hollola   59,39
           
M60 10,3km        
1. Toivo Penttinen Joensuun Kataja 44,04
2. Erkki Valjus Valtimon Vasama 44,57
3. Oiva Valjus Sotkamo   47,04
4. Raimo Simanainen Juuan Urheilijat 47,48
5. Esko Eronen Kajaanin Kipinä 58,38
           
M17 4,2km        
1. Juha Nevalainen Valtimon Vasama 17,00
           
N17 4,2km        
1. Paula Turunen Valtimon Vasama 18,27
           
P15 4,2km        
1. Toni Meriläinen Juuan Urheilijat 17,43
           
P13 2km        
1. Tuomas Uusitalo Espoon Tapiot 6,48
2. Timo Ryynänen Lieksan Urheilijat 7,17
           
T13 2km        
1. Hanna Nevalainen Valtimon Vasama 9,44
           
P11 2km        
1. Topias Uusitalo Espoon Tapiot 8,50
           
T11 2km        
1. Tanja Ryyynänen Lieksan Urheilijat 7,49
           
P9 1km        
1. Joonas Pyykönen Huhtasuon Hiihto 5,39
           
Kunto 10,3km        
1. Raimo Mäkinen Valtimo   1.35,01
           
Kunto 4,2km        
1. Sisko Pekkarinen Juuan Jänne 19,56
2. Ate Valjus Valtimon Vasama 20,04
3. Ritva Valjus Sotkamo   23,07
4. Anni Valjus Sotkamo   21,40
5. Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 24,26

 

 

Alle kouluikäisten yleisurheilukilpailut Valtimo 12.7.2012  
           
20m          
2v          
1. Bikka Mäkelä Valtimo 9,73  
2. Antto Suhonen Valtimo 10,03  
3. Joona Ratilainen Akaa 10,20  
4. Mimosa Lohioja Nurmes 12,81  
5. Leo Saaristo Valtimo 36,37  
           
3v          
1. Elias Suhonen-Boileay Montreal 6,76  
2. Sohvi Arhokari Valtimo 7,47  
3. Juuso Karppinen Valtimo 8,44  
4. NooraSormunen Valtimo 8,60  
5. Laura Ylätalo Kuusankoski 9,08  
6. Anni Kanervo Valtimo 9,23  
7. Topi Pelkonen Valtimo 9,67  
8. Pihla Timonen Valtimo 10,76  
9. Miira Karppinen Valtimo 31,59  
           
40m          
4v          
1. Ainomaija Pajula Rusko 11,18  
2. Santtu Kilpeläinen Valtimo 11,97  
3. Pihla Harakka Espoo 14,83  
4. Miska Karppinen Valtimo 13,32  
5. Venla Kotilainen Valtimo 13,33  
6. Neea Sormunen Valtimo 13,40  
7. Timo Tervo Riihimäki 14,11  
8. Emilia Hämäläinen Espoo 14,83  
9. Senni Korhonen Valtimo 16,35  
           
5v          
1. Laura Ratilainen Akaa 8,81  
2. Venla Hämäläinen Valtimo 10,32  
3. Alina Jänis Joensuu 11,02  
4. Luukas Arhokari Valtimo 11,42  
5. Viivi Timonen Valtimo 11,93  
6. Milla Timonen Valtimo 15,23  
7. Juuli Puumalainen Valtimo 15,81  
8. Teemu Tervo Riihimäki 17,51  
           
60m          
6v          
1. Liinalotta Pajula Rusko 12,17  
2. Irina Saaristo Valtimo 12,76  
3. Sara Lipponen Valtimo 13,37  
4. Tuuli Holappa Kajaani 13,81  
  Aaro Kanervo Valtimo 13,81  
6. Antti-Oskari Roininen Valtimo 13,83  
7. Riia Piironen Valtimo 14,36  
8. Minea Lohioja Nurmes 14,57  
9. Miikka Karppinen Valtimo 14,63  
10. Luka Kattilamäki Vantaa 14,80  
11. Vera Korhonen Nurmes 14,92  
12. Veera Nevalainen Valtimo 14,94  
13. Veikko Jauhiainen Valtimo 15,15  
           
7v          
1. Isla Savolainen Espoo 11,84  
2. Miikka Piironen Valtimo 12,50  
3. Olavi Jänis Joensuu 12,99  
4. Siiri Korhonen Valtimo 14,57  
           
Pituus          
2v          
1. Leo Saaristo Valtimo 0,40  
2. Bikka Mäkelä Valtimo 0,34  
           
3v          
1. Elias Suhonen-Boileay Montreal 118  
2. Laura Ylätalo Kuusankoski 72  
3. Siiri Escalante Espanja 53  
4. Pihla Timonen Valtimo 53  
5. Juuso Karppinen Valtimo 52  
6. Anni Kanervo Valtimo 46  
DNF Miira Karppinen Valtimo    
           
4v          
1. Ainomaija Pajula Rusko 119  
2. Venla Kotilainen Valtimo 115  
3. Pihla Harakka Kerava 114  
4. Timo Tervo Riihimäki 64  
5. Emilia Hämäläinen Espoo 57  
DNF Senni Korhonen Valtimo    
DNF Santtu Kilpeläinen Valtimo    
           
5v          
1. Laura Ratilainen Akaa 226  
2. Alina Jänis Joensuu 164  
3. Venla Hämäläinen Valtimo 158  
4. Viivi Timonen Valtimo 131  
5. Teemu Tervo Nurmes 111  
6. Luukas Arhokari Valtimo 100  
7. Juuli Puumalainen Valtimo 94  
8. Milla Timonen Valtimo 72  
           
6v          
1. Liinalotta Pajula Rusko 235  
2. Irina Saaristo Valtimo 230  
3. Aaro Kanervo Valtimo 216  
4. Minea Lohioja Nurmes 204  
5. Sara Lipponen Valtimo 197  
6. Veera Nevalainen Valtimo 194  
7. Riia Piironen Valtimo 188  
8. Vera Korhonen Nurmes 183  
9. Luka Kattilamäki Vantaa 175  
10. Miikka Karppinen Valtimo 162  
11. Veikko Jauhiainen Valtimo 162  
12. Tuuli Holappa Kajaani 161  
13. Antti-Oskari Roininen Valtimo 158  
           
7v          
1. Isla Savolainen Espoo 248  
2. Aleksi Ratilainen Akaa 237  
3. Miikka Piironen Valtimo 193  
4. Olavi Jänis Joensuu 167  
5. Siiri Korhonen Valtimo 155  
           
Pallonheitto        
2v          
1. Antto Suhonen Valtimo 5,00  
2. Bikka Mäkelä Valtimo 4,59  
3. Leo Saaristo Valtimo 4,1  
           
3v          
1. Elias-Suhonen Boileay Montreal 7,96  
2. Sohvi Arhokari Valtimo 7,30  
3. Siiri Escalante Espanja 6,57  
4. Laura Ylätalo Kuusankoski 6,00  
5. Noora Sormunen Valtimo 4,68  
6. Pihla Timonen Valtimo 4,60  
  Anni Kanervo Valtimo 4,60  
DNF Miira Karppinen Valtimo    
           
4v          
1. Santtu Kilpeläinen Valtimo 16,80  
2. Miska Karppinen Valtimo 10,15  
3. Neea Sormunen Valtimo 7,06  
4. Aino-Maija Pajula Rusko 6,60  
5. Timo Tervo Riihimäki 6,50  
6. Venla Kotilainen Valtimo 6,10  
7. Emilia Hämäläinen Espoo 5,84  
8. Pihla Harakka Kerava 5,30  
9. Senni Korhonen Valtimo 4,64  
           
5v          
1. Luukas Arhokari Valtimo 11,88  
2. Viivi Timonen Valtimo 11,00  
3. Venla Hämäläinen Valtimo 10,45  
4. Milla Timonen Valtimo 8,40  
5. Alina Jänis Joensuu 7,93  
6. Teemu Tervo Riihimäki 7,58  
7. Juuli Puumalainen Valtimo 6,60  
           
Turbokeihäs        
6v          
1. Miikka Karppinen Valtimo 5,14  
2. Aaro Kanervo Valtimo 4,96  
3. Veikko Jauhiainen Valtimo 4,69  
4. Sara Lipponen Valtimo 4,26  
5. Luka Kattilamäki Vantaa 4,23  
6. Riia Piironen Valtimo 3,95  
7. Vera Korhonen Nurmes 3,82  
8. Veera Nevalainen Valtimo 3,59  
9. Tuuli Holappa Kajaani 3,39  
10. Irina Saaristo Valtimo 3,00  
           
Karjalan Puolimaileri tasoitusjuoksu 800m    
Naiset         tasoitussekunnit
1. Piia Ivakko KEV 2.31,1 8
2. Tuuli Kattilamäki KU-58 3.14,3 0
3. Kaija Pörsti ValtVa 3.34,8 32
4. Juulia Kattilamäki KU-58 4.35,7 0
           
Miehet          
1. Juha Kanervo ValtVa 2.05,4 11
2. Toni Kattilamäki KU-58 2.14,2 31
3. Pauli Hämäläinen ValtVa 2.16,8 51
4. Mikko Pörsti ValtVa 2.21,4 59
5- Eino Roininen ValtVa 3.10,9 67

 

 

Vasaman luokittelut 5.7.2012    
         
Myl        
Kuula        
1. Harri Piironen ValtVa 10,90
1500m        
1. Juha Kanervo ValtVa 4.42,4
         
P14        
100m        
1. Toni Meriläinen JuuU 13,7
1500m        
1. Toni Meriläinen JuuU 6.04,4
Pituus        
1. Toni Meriläinen JuuU 4,62
Korkeus        
1. Toni Meriläinen JuuU 151
         
P9        
Pituus        
1. Arttu Lipponen (7v) ValtVa 208
2. Tatu Lipponen (6v) ValtVa 181
40m        
1. Arttu Lipponen (7v) ValtVa 8,6
2. Juho Kilpeläinen (6v) ValtVa 9,3
3. Tatu Lipponen (6v) ValtVa 9,8
T15        
100m        
1. Viivi Lääti KajKi 15,4
1500m        
1. Viivi Lääti KajKi 6.34,4
T14        
Kuula        
1. Marjukka Kokkola ValtVa 6,9
T13        
60m        
1. Hanna Nevalainen ValtVa 10,4
1000m        
1. Hanna Nevalainen ValtVa 5.00,2
Pituus        
1. Hanna Nevalainen ValtVa 318
T11        
60m        
1. Ella Pellikka ValtVa 10,9
Pituus        
1. Ella Pellikka ValtVa 297
T10        
60m        
1. Martta Ahonen ValtVa 11,0
Kuula        
1. Martta Ahonen ValtVa 4,88
Pituus        
1. Martta Ahonen ValtVa 279
2. Milla Kuisma ValtVa 199
T9        
Pituus        
1. Julia Hämäläinen (7v) EPS 227

 

 

 

Vasaman luokittelut 14.6.2012 Valtimo    
           
Myl          
800m          
1. Juha Kanervo ValtVa 2.11,9  
2. Eino Hyttinen JuJä 2.26,7  
Keihäs          
1. Jari Hiltunen JuuU 36,35  
           
M22          
Keihäs          
1. Tommi Härkin ValtVa 50,71 C
Korkeus          
1. Jesse Häkkinen ValtVa 150  
           
P13          
60m          
1. Jasu Kokkola ValtVa 8,6 B
2. Tero Juntunen JuuU 9,4 C
Pituus          
1. Jasu Kokkola ValtVa 447 B
2. Tero Juntunen JuuU 373  
3. Santeri Heikkinen JuuU 313  
Korkeus          
1. Tuukka Karhinen JuuU 115  
2. Santeri Heikkinen JuuU 110  
Kuula          
1. Olli Miettinen JuuU 10,17 B
2. Tuukka Karhinen JuuU 8,06 C
Keihäs          
1. Tuukka Karhinen JuuU 40,53 B
2. Olli Miettinen JuuU 26,78  
           
P12          
800m          
1. Elias Kortelainen NuSe 3.00,0  
Pituus          
1. Elias Kortelainen NuSe 367  
Korkeus          
1. Jesse Kukkonen JuuU 115 C
Kuula          
1. Jesse Kukkonen JuuU 8,71 B
2. Elias Kortelainen NuSe 6,34  
           
P11          
Korkeus          
1. Arttu Heikkinen NuSe 120 B
2. Peetu Karhinen JuuU 100  
Kuula          
1. Peetu Karhinen JuuU 8,25 B
2. Arttu Heikkinen NuSe 7,72 C
Keihäs          
1. Arttu Heikkinen NuSe 30,09 B
2. Peetu Karhinen JuuU 25,85 C
           
P10          
1000m          
1. Roope Hämäläinen JuuU 4.42,7  
60m          
1. Arttu Tuononen JuuU 9,6 B
Pituus          
1. Arttu Tuononen JuuU 358 C
           
P9          
1000m          
1. Sampo Hämäläinen JuJä 5.15,3  
40m          
1. Janne Hiltunen JuuU 8,1  
2. Arttu Lipponen ValtVa 8,6  
3. Sampo Hämäläinen ValtVa 9,0  
4. Tatu Lipponen ValtVa 10,6  
Pituus          
1. Janne Hiltunen JuuU 266  
2. Arttu Lipponen ValtVa 230  
3. Tatu Lipponen ValtVa 183  
           
N17          
800m          
1. Paula Turunen ValtVa 2,57.1  
           
T13          
1000m          
1. Hanna Nevalainen ValtVa 4.39,7  
60m          
1. Hanna Nevalainen ValtVa 10,5  
Pituus          
1. Hanna Nevalainen ValtVa 296  
           
T11          
60m          
1. Ella Pellikka ValtVa 10,3  
Pituus          
1. Ella Pellikka ValtVa 2,86  
           
T10          
1000m          
1. Martta Ahonen ValtVa 4.55,4  
60m          
1. Iida Hartikainen JuuU 10,2 C
2. Martta Ahonen ValtVa 10,78  
Pituus          
1. Iida Hartikainen JuuU 305  
2. Martta Ahonen ValtVa 288  
Kuula          
1. Venla Heikkinen JuuU 6,20 B
Keihäs          
1. Venla Heikkinen JuuU 8,29  
Korkeus          
1. Venla Heikkinen JuuU 85  
           
T9          
40m          
1. Siiri Hartikainen JuuU 7,9  
2. Emma Tuononen JuuU 8,6  
3. Henna Hiltunen JuuU 9,3  
4. Veera Nevalainen ValtVa 9,5  
5. Noora Hiltunen JuuU 10,3  
Pituus          
1. Siiri Hartikainen JuuU 267  
2. Emma Tuononen JuuU 224  
3. Henna Hiltunen JuuU 193  
4. Veera Nevalainen ValtVa 170  
5. Noora Hiltunen JuuU 160  
           
Korkeus          
  Emma Tuononen JuuU DNF  

 

POHJOIS-KARJALAN PIIRINMESTARUUSMAASTOT VALTIMO 20.5.2012

 

   T91km      
1. 3. Karla Könönen   Pyhäselän Urheilijat 4,35
2. 4. Netta-Noora Lappalainen Pyhäselän Urheilijat 4,41
3. 1. Siiri Hartikainen   Juuan Urheilijat   4,58
4. 10. Sara_Sofia Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 5,09
5. 2. Inka Kainulainen Juuan Jänne   5,23
6. 5. Sanni Toivanen   Juuan Jänne   5,24
7. 6. Iitu Oksman   Juuan Jänne   5,25
  7. Henna Hiltunen   Juuan Urheilijat   DNS
  8. Noora Hiltunen   Juuan Urheilijat   DNS
  9. Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat DNS
             
Joukkuekilpailu 1. 7 pist. Pyhäselän Urheilijat  
3 parasta   2. 18 pist. Juuan Jänne    
             
   P91km      
1. 11. Niklas Hyvönen   Pyhäselän Urheilijat 4,18
2. 16. Fetja Naakka   Juuan Jänne   4,22
3. 14. Jere Piiroinen   Pyhäselän Urheilijat 4,24
4. 12. Perttu Levä   Pyhäselän Urheilijat 4,32
5. 13. Jaakko Nykyri   Juuan Jänne   4,43
  15. Janne Hiltunen   Juuan Urheilijat   DNS
             
Joukkuekilpailu 1. 8. Pyhäselän Urheilijat  
3 parasta            
             
   T101km      
1. 24. Veera Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 4,29
2. 22. Iida Hartikainen   Juuan Urheilijat   4,48
3. 25. Hanna Toivanen   Juuan Jänne   4,59
4. 21. Martta Ahonen   Valtimon Vasama 5,09
5. 23. Katariina Kiskonen Juuan Jänne   5,10
6. 26. Jaana Väyrynen   Juuan Jänne   5,12
             
Joukkuekilpailu 1. 14 pist. Juuan Jänne    
3 parasta            
             
   P101km      
1. 31. Veeti Pyykkö   Pyhäselän Urheilijat 4,26
2. 33. Teemu Säppi   Nurmeksen Sepot 4,49
  32. Veeti Kortelainen Valtimon Vasama DNS
             
             
             
   T111km      
1. 43. Tanja Ryynänen   Lieksan Urheilijat 4,12
2. 42. Kiia Miettinen   Pyhäselän Urheilijat 4,24
3. 41. Riina Kettunen   Lieksan Urheilijat 4,40
4. 50. Kristiina Oinonen Lieksan Urheilijat 4,42
5. 44. Heli Väyrynen   Juuan Jänne   4,46
6. 49. Riina Hassinen   Pyhäselän Urheilijat 4,47
7. 46. Jenni Kirjavainen Juuan Jänne   4,56
8. 48. Salla Rönkkö   Pyhäselän Urheilijat 5,04
9. 47. Saimi Eskelinen   Juuan Jänne   5,52
10. 45. Ella Pellikka   Valtimon Vasama 5,53
             
   P111km      
1. 51. Jesse Piiroinen   Pyhäselän Urheilijat 3,52
2. 52. Jarkko Levä   Pyhäselän Urheilijat 4,21
             
             
   T122,15km      
1. 62. Jutta Nuutinen   Pyhäselän Urheilijat 8,40
2. 63. Kati Nuutinen   Pyhäselän Urheilijat 10,02
  61. Katariina Koistinen Pyhäselän Urheilijat DNS
             
             
             
   P122,15km      
1. 74. Arttu Simanainen Joensuun Kataja   8,02
2. 73. Eeki Kokkonen   Lieksan Urheilijat 8,24
3. 75. Niklas Soikkeli   Joensuun Kataja   8,48
4. 77. Aapo Saastamoinen Lieksan Urheilijat 9,41
5. 72. Petri Keinonen   Höytiäisen Urheilijat 10,08
6. 76. Niko Kortelainen Valtimon Vasama 10,17
7. 71. Atte Honkanen   Lieksan Urheilijat 12,01
             
Joukkuekilpailu 1. 13 pist. Lieksan Urheiluja  
3 parasta            
             
   T132,15km      
1. 81. Anna Roininen   Valtimon Vasama 11,10
             
             
   P132,15km      
1. 93. Lauri Keinonen   Höytiäisen Urheilijat 8,28
2. 95. Timo Ryynänen   Lieksan Urheilijat 8,30
3. 92. Eppu Honkanen   Lieksan Urheilijat 8,35
4. 94. Onni Luostarinen Joensuun Kataja   8,58
5. 96. Tero Juntunen   Juuan Urheilijat   10,03
6. 91. Santeri Heikkinen Juuan Urheilijat   11,37
             
             
   T142,15km      
             
   P142,15km      
1. 111. Elmo Vesterinen Pyhäselän Urheilijat 8,19
             
             
   T152,15km      
1. 122. Jasmin Tukiainen Pyhäselän Urheilijat 8,29
2. 121. Janita Tukiainen   Pyhäselän Urheilijat 8,36
3. 123. Janna Judin   Pyhäselän Urheilijat 11,18
             
             
   P152,15km      
1. 131. Juha Rokkonen   Lieksan Urheilijat 7,48
             
             
   N174,3km      
             
             
   M174,3km      
1. 151. Jussi Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 17,17
             
             
   N194,3km      
             
             
   M194,3km      
             
             
   Nyl4,3km      
1. 181. Jaana Honkanen   Joensuun Kataja   16,24
2. 182. Laura Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 17,25
             
             
   Myl6,45KM      
1. 192. Juha Kanervo   Valtimon Vasama 22,35
2. 191. Jiri Karjalainen   Joensuun Kataja   23,06
3. 194. Henri Nevalainen Valtimon Vasama 26,04
4. 193. Juhani Ryynänen Juuan Urheilijat   31,43

 

22. Kalliojärvijuoksu 5.5.2012


T 3 v 200 m
1.
Anni Kanervo 2009
Valtimon Vasama
2.
Aino Antikainen
Polvijärven Vauhti
3.
Juulia Säppi 2009
Nurmes

P 3 v 200 m
1.
Julius Tolvanen
Nurmes

P 6 v
1.
Antti-Oskari Roininen
Valtimon Vasama
2.
Lauri Pörsti
Oulu
3.
Aaro Kanervo 2006
Valtimon Vasama

P7 1 km
1.
Aake Hartonen
SoJy
11:32,0


T7 1 km
1.
Henna Hiltunen
JuuUrh
05:46,0
2.
Noora Hiltunen
JuuUrh
06:46,0


P9 1 km
1.
Roope Kuosmanen
RautaavRaiku
04:29,0
2.
Janne Hiltunen
Juuan Urheilijat
05:01,0
3.
Teemu Säppi
Nurmes
05:39,0

P 11 2 km
1.

Veeti Korkalainen
Rautavaaran Raiku
09:29,0


T11 2 km
1.
Mette Hartonen
SoJy
07:55,0
2.
Tanja Ryynänen
Lieksan Urheilijat
08:30,0
3.
Reeta Kuosmanen
RautavRaiku
09:30,0


P13 2 km
1.
Otto-Eemil Karvinen
Joensuun Kataja
08:04,0
2.
Eppu Honkanen
Lieksan Urheilijat
08:09,0
3.
Eelis Hakala
KontU
08:13,0
4.
Timo Ryynänen
Lieksan Urheilijat
08:15,0
5.
Elias Kortelainen
Nurmeksen Sepot
08:16,0
6.
Juho Laatikainen
Valtimon Vasama
09:48,0
7.
Atte Honkanen
Lieksan Urheilijat
11:23,0


P15 5,6 km
1.

Atte Korhonen
SoJy
22:24,0

P17 5,6 km
1.
Nikke Korhonen
SoJy
22:38,5
2.
Juha Nevalainen
Valtimon Vasama
23:21,0

T17 5,6 km
1.
Paula Turunen
Valtimon Vasama
26:08,8


P19 5,6 km
1.
Janne Kukkonen
NuSe
20:10,4,
2.
Tuukka Mäkelä
JoKa
21:24,7

Myl 5,6 km
1.
Jari Räsänen
Polvijärven Urheilijat
17:48,4
2.
Ilari Piipponen
Karhulan Katajaiset
17:50,4
3.
Juha Kanervo
Valtimon Vasama
18:32,2
4.
Marcus Torni
KiteenUrh
18:57,8
5.
Markus Pörsti
Valtimon Vasama
19:27,1
6.
Tero Turunen
Keravan Urh
19:39,8
7.
Yrjö Pörsti
Valtimon Vasama
20:05,5

Nyl 5,6 km
1.
Satu Kähkönen
Siilinjärven Ponnistus
20:12,9
2.
Jaana Honkanen
Joensuun Kataja
20:15,1
3.
Anne Jääskeläinen
MäntylahdenVeto
20:39,0
4.
Satu Kemppainen
Ristijärven Pyry
21:23,1
5.
Helinä Turtinen
Team XC
24:16,4
6.
Piia Ivakko

24:39,1
7.
Salla Riikonen
Team XC
25:12,5
8.
Siiri Timonen
Nurmeksen Sepot
27:11,5

M40 5,6 km
1.
Jukka Hartonen
SoJy
19:57,3
2.
Ari Laitala
Kajaanin Kipinä
20:17,3
3.
Eino Hyttinen
JuuJä
21:50,7
4.
Timo Kortelainen
Valtimon Vasama
22:13,3
5.
Risto Jääskeläinen
MäntylahdenVeto
24:46,3

N40 5,6 km
1.
Sanna Huotari
Kajaani
23:03,9
2.
Tuula Antikainen
Polva
25:44,4

M50 5,6 km
1.
Kari Partanen
MäntylahdenVeto
22:03,6

2.
Esa Kinnunen
Pielisen Kiertäjät
22:55,4
3.
Jorma Kyllönen
Kuhmon Kiva
23:41,0
4.
Matti Nevalalinen
Valtimon Vasama
24:27,0
5.
Jarmo Honkanen
PyhäsUrh
25:18,9
6.
Juhani Ryynänen
Juuan Urheilijat
26:38,6
M55 5,6 km
1.
Valde Piiroinen
MuRi
18:59,1
2.
IlmoPulkkinen
Kuhmon Kiva
20:49,3
3.
Martti Malinen
Valtimon Vasama
21:48,4
4.
Ari Innila
Kuhmon Kiva
22:49,1


M60 5,6 km
1.
Pertti Myyry
JoKa
21:54,2
2.
Arvo Hynynen
Pielisen Kiertäjät
22:07,3
3.
JarmoPekkarinen
Lieksa
24:40,8
4.
Raimo Simanainen
JuuUrh
25:06,8
5.
Olavi Sarkkinen
Lieksa
27:01,1

 

M kunto 5,6 km
1.
Matti Roininen
Valtimon Vasama
21:19,8
2.
Esa Nevalainen
Nurmes
22:39,0
3.
Tommi Rautio
Joensuu
23:31,6
4.
Kalevi Keränen
Kainuun Kunto Ässät
30:10,3


N kunto 5,6 km
1.
Kaija Pörsti
Valtimon Vasama
31:05,4

 

 

KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

25.4. 2012

 

TULOKSET

 

Tytöt 2 km, 1. Jenni Ruokolainen 10.04

 

Naiset 5 km 1. Piia Ivakko 23.00

 

 

Miehet 5 km

1. Juha Kanervo 17,58

2. Juha Partanen 18,07

3. Janne Kukkonen 18,07

4. Jouni Ruokolainen 19,28

5. Martti Malinen 19,55

6. Esa Kinnunen 20,11

7. Arvo Hynynen 20,21

8. Erkki Valjus 20,47

9. Juha Nevalainen 21.00

10.Matti Nevalainen 23,14

KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT 18.4.2012

TULOKSET

 

Miehet 5 km Naiset 5 km

1.Juha Kanervo 17,20 1. Jaana Honkanen 18,19

2. Juha Partanen 18,15 2. Reetta Tolvanen 25,02

3. Arvo Hynynen 20,27

4. Esa Kinnunen ja Erkki Valjus 20,51

6. Martti Malinen 21,06

7. Juha Nevalainen 21,25

8. Matti Nevalainen 25,01

 

Seuraavat harjoitusjuoksut juostaan ke.25.04. klo 18.oo

 

Lähtö ja maali koulun risteyksessä,

Matkat lapsille 1km tai 2 km aikuisille 4km tai 5 km

Järjestävänä: Valtimon Vasama ja Kalliojärven kyläyhdistys

 

Valtimon 9.4.2012 Pitkienmatkojen pitäjänmestaruus kilpailut.

Paalajanvaaran ladulla hiihtotapa vapaa.

TULOKSET:

P 6v. 1km.

1. Aaro Kanervo 4,20

T 10v, 4km.

1. Martta Ahonen 26,53

N 16v. 10km.

1. Salla Tanskanen 44,37

N 18v. 10km

1. Paula Turunen 37,00

M 55 v. 20km.

1. Martti Malinen 1,00,15

M35v. 30km.

1. Juha Kanervo 1,27,33

M40v. 30km.

1. Matti Roininen 1,25,57

 

KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT 4.4.2012

TULOKSET

 

Tytöt 1 km Tytöt 2 km

  1. Anni Härkin 7,12 1. Hanna Nevalainen 10,17

2.Martta Ahonen 11,44

 

Miehet 5 km Naiset 5 km

1.JuhaKanervo 17,44 1. Jaana Honkanen

2. Timo Kortelainen 21,01

3. Arvo Hynynen 21,06 ja

Erkki Valjus 21,06

5. Esa Kinnunen 22,06

6. Juha Nevalainen 22.07

7. Matti Nevalainen 23,36

 

AteValjus juoksi 4 km, aika 22,07

 

Kalliojärven harjoitusjuoksut juostaan huhtikuun ajan joka

keskiviikko klo 18.oo, Lähtö ja maali koulun risteyksessä,

Matkat lapsille 1km tai 2 km aikuisille 4km tai 5 km

Järjestävänä: Valtimon Vasama ja Kalliojärven kyläyhdistys

 

 

 

RUMON PIIRIKUNNALLISET HIIHDOT 17.3.2012

 

 

 

Valtimon Vasama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N8v. 1km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

4

Heli Kuiri

Nurmeksen Sepot

02:00

12:06:40

04:40

2

3

Veera Nevalainen

Valtimon Vasama

01:30

12:10:21

08:51

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P8v. 1km

 

Lähtö

Maali

Aika

1

10

Antti-Oskari Roininen

Valtimon Vasama

05:00

12:12:56

07:56

2

6

Lukas Häkkinen

Nurmes

03:00

12:11:27

08:27

3

7

Arttu Lipponen

Valtimon Vasama

03:30

12:12:17

08:47

4

9

Aaro Kanevo

Valtimon Vasama

04:30

12:14:10

09:40

5

8

Tatu Lipponen

Valtimon Vasama

04:00

12:14:30

10:30

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N10v. 2km

 

Lähtö

Maali

Aika

1

13

Martta Ahonen

Valtimon Vasama

06:30

12:14:10

07:40

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M10v. 2km

 

Lähtö

Maali

Aika

1

18

Ville-Valtteri Karvinen

Kontiolahden Urheilijat

09:00

12:14:45

05:45

2

19

Tommi Kuiri

Nurmeksen Sepot

09:30

12:16:27

06:57

3

20

Teemu Säppi

Nurmeksen Sepot

10:00

12:18:16

08:16

4

17

Eetu Lipponen

Valtimon Vasama

08:30

12:18:44

10:14

5

16

Veeti Kortelainen

Valtimon Vasama

08:00

 

poissa

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N12v. 3km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

24

Nenna Lukkarinen

Kontiolahden Urheilijat

12:00

12:21:18

09:18

2

25

Pinja Hulkko

Liperin Hiihtoseura

12:30

12:22:19

09:49

3

23

Ella Pellikka

Valtimon Vasama

11:30

 

poissa

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M12v. 3km

 

Lähtö

Maali

Aika

1

32

Eelis Hakala

Kontiolahden Urheilijat

16:00

12:25:02

09:02

2

30

Aleksandr Ivanov

Petroskoi

15:00

12:24:24

09:24

3

31

Riku-Petteri Lukkarinen

Kontiolahden Urheilijat

15:30

12:25:00

09:30

4

29

Niko Kortelainen

Valtimon Vasama

14:30

12:25:37

11:07

5

28

Mika Halonen

Juuan Jänne

14:00

12:29:42

15:42

6

27

Henri Ruotsalainen

Alapitkän Sulkapallokerho

 

DGS

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N14v. 3km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

37

Emma Säde

Kontiolahden Urheilijat

18:30

12:28:18

09:48

2

35

Anna Roininen

Valtimon Vasama

17:30

12:29:06

11:36

3

36

Hanna Nevalainen

Valtimon Vasama

18:00

12:30:23

12:23

4

33

 

 

 

 

 

5

34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M14v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

41

Otto-Eemeli Karvinen

Kontiolahden Urheilijat

20:30

12:37:54

17:24

2

42

Iisakki Ponnikas

Sotkamon Jymy

21:00

12:39:03

18:03

3

40

Jukka Simanainen

Juuan Jänne

20:00

12:41:42

21:42

4

38

 

 

 

 

 

5

39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N16v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

46

Santra Säde

Kontiolahden Urheilijat

23:00

12:41:34

18:34

2

45

Salla Tanskanen

Valtimon Vasama

22:30

12:42:39

20:09

3

47

Jenna Kanko

Kontiolahden Urheilijat

23:30

 

poissa

4

43

 

 

 

 

 

5

44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M16v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

48

 

 

24:00

 

######

2

49

 

 

24:30

 

######

3

50

 

 

25:00

 

######

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N20v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

53

Paula Turunen

Valtimon Vasama

26:30

12:46:19

19:49

2

54

Elina Pörsti

Valtimon Vasama

27:00

 

poissa

3

51

 

 

 

 

 

4

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NYL. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

58

Sarianna Repo

Kontiolahden Urheilijat

29:00

12:45:14

16:14

2

59

Mari Ukkonen

Siilinjärven Hiihtoseura

29:30

12:47:00

17:30

3

57

Mervi Laatikainen

Valtimon Vasama

28:30

 

poissa

4

55

 

 

 

 

 

5

56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M60v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

63

Jorma Pieviläinen

Nurmeksen Sepot

31:30

12:48:02

16:32

2

64

Asko Happonen

Kuopion Hiihtäjät

32:00

12:49:06

17:06

3

62

Aulis Pieviläinen

Valtimon Vasama

31:00

12:49:31

18:31

4

60

 

 

 

 

 

5

61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M55v. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

69

Jorma Kuronen

Kainuun Hiihtoseura

34:30

12:50:38

16:08

2

68

Erkki Tanskanen

Valtimon Vasama

34:00

12:51:15

17:15

3

67

Martti Malinen

Valtimon Vasama

33:30

 

poissa

4

65

 

 

 

 

 

5

66

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M45. 6km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

75

Veli Kuronen

Kainuun Hiihtoseura

37:30

12:53:15

15:45

2

73

Seppo Laukkanen

Säyneisen Salpa

36:30

12:52:44

16:14

3

74

Ilkka Pekkarinen

Juuan Jänne

37:00

12:53:52

16:52

4

76

Markku Kontkanen

Joensuun Hiihtoveikot

38:00

12:55:03

17:03

5

72

Seppo Juntunen

Juuan Jänne

36:00

12:54:30

18:30

6

70

 

 

 

 

 

7

71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M35. 9km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

79

Eero Ruotsalainen

Alapitkän Sulkapallokerho

39:30

13:13:10

33:40

2

77

 

 

 

 

 

3

78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M20v. 9km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

84

Antti Repo

Kontiolahden Urheilijat

42:00

13:04:20

22:20

2

81

Ville Kekkonen

Kontiolahden Urheilijat

40:30

13:05:07

24:37

3

83

Eero Simanainen

Juuan Jänne

41:30

13:11:05

29:35

4

82

Lasse Pörsti

Kiteen Urheilijat

41:00

 

poissa

5

80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MYL. 12km.

 

Lähtö

Maali

Aika

1

90

Toni Happonen

Kuopion Hiihtäjät

45:00

13:15:25

30:25

2

88

Matti Roininen

Valtimon Vasama

44:00

13:14:48

30:48

3

87

Tuomo Heikkinen

Kuusamon Erä-Veikot

43:30

13:14:55

31:25

4

89

Juha Kanervo

Valtimon Vasama

44:30

13:16:03

31:33

5

92

Timo Heikkinen

Sotkamon Jymy

46:00

13:19:39

33:39

6

85

 

 

 

 

 

7

86

 

 

 

 

 

 

 

Liitteet

 

 

SPORTIA-CUPIN 3 osakilpailu Lokkiharjun ladulla 13.3.2012 hiihtotapa vapaa.

Tulokset:

T 6v.200m.

1. Veera Nevalainen 0,48

P 6v, 200m.

1. Aaro Kanervo 0,58

2. Antti-Oskari Roininen 1,18

3. Tatu Lipponen 1,19

T 8v. 1km.

1. Heli Kuiri 3,54

P 8v. 1km.

1. Veikko Siira 3,42

2. Arttu Lipponen 6,09

T 10v.2km.

1. Heta Siira 10,30

1. Martta Ahonen 10,30

3. Emma Laatikainen 11,55

4. Enni Pelkonen 12,42

P 10v, 2km.

1. Tommi Kuiri 8,41

T12v. 2,5 km.

1. Ella Pellikka 14,52

P 12v. 2,5km.

1. Niko Kortelainen 10,23

T 14v. 3km.

1. Anna Roininen 10,07

2. Hanna Nevalainen 11,23

P 14v. 3km.

1. Juho Laatikainen 9,05

2. Olli Roininen 9,11

 

 

SPORTIA-CUPIN 2012 loppupisteet.

Tulokset:

T6v.

1. Veera Nevalainen 36p. P6v.

1. Antti-Oskari Roininen 34p.

2. Aaro Kanervo 32p.

3. Tatu Lipponen 27p.

T8v.

1. Heli Kuiri 36p. P8v.

1. Veikko Siira 36p.

2. Arttu Lipponen 30p.

T10v. P10v.

1. Heta Siira 33p. 1. Tommi Kuiri 34p.

1. Martta Ahonen 33p. 2. Veeti kortelainen 22p.

3. Emma Laatikainen 27p. 3. Eetu Lipponen 9p.

4. Enni Pelkonen 26p.

T12v. P12v.

1. Ella Pellikka 36p. 1. Niko Kortelainen 36p.

T14v. P14v.

1. Hanna Nevalainen 32p. 1. Juho Laatikainen 34p.

2. Anna Roininen 24p. 2. Olli Roininen 32

T16v.

1. Salla Tanskanen 12p.

 

 

 

21.2.2012 Sportia-cup 2. osakilpailu Lokkiharju (V)

T6 200m

1. Veera Nevalainen 1:03

P6 200m

1. Antti-Oskari Roininen 0:59

2. Aaro Kanervo 1:03

3. Tatu Lipponen 1:12

P8 1km

1. Veikko Siira 3:26

2. Arttu Lipponen 6:04

T10 2km

1. Heta Siira 11:49

2. Emma Laatikainen 12:08

3. Martta Ahonen 12:22

4. Enni Pelkonen 13:17

P10 2km

1. Tommi Kuiri 9:06

2. Veeti Kortelainen 10:39

T12 2,5km

1. Ella Pellikka 15:29

P12 2,5km

1. Niko Kortelainen 10:16

T14 2,5km

1. Anna Roininen 11:33

2. Hanna Nevalainen 12:01

P14 2,5km

1. Juho Laatikainen 9:01

2. Olli Roininen 9:27

Cupin ulkopuolella

T17 5km

1. Paula Turunen 17:26

Sportia Cup 8-14 v/ Lasten Hiihdot 2-6v / Pitäjän Mestaruus 8-60 v (P) 11.2.2012

 

P4 200m

1. Santtu Kilpeläinen 2:07

 

P5 200m

1. Onni Ahonen 2:55

 

T6 200m

1. Veera Nevalainen 1:02

2. Kaisa Korhonen 1:18

3. Sara Lipponen 1:20

 

P6 200m

1. Antti-Oskari Roininen 1:00

2. Aaro Kanervo 1:06

3. Tatu Lipponen 1:18

4. Eero Meriläinen 1:40

 

T8 1km

1. Heli Kuiri 4:23

2. Iida Korhonen 6:16

 

P8 1km

1. Veikko Siira 3:54

2. Sampo Hämäläinen 4:52 (Pit.mest 1.)

3. Arttu Lipponen 5:46 (2.)

 

T10 2km

1. Martta Ahonen 11:04 (1.)

2. Enni Pelkonen 13:30 (2.)

3. Heta Siira 13:55

4. Emma Laatikainen 15:00 (3.)

5. Elina Meriläinen 16:13 (4.)

 

P10 2km

1. Veeti Kortelainen 11:05 (1.)

2. Tommi Kuiri 11:19

3. Eetu Lipponen 12:57 (2.)

4. Roope Hämäläinen 13:13 (3.)

 

T12 2,5km

Ella Pellikka 17:02 (1.)

 

P12 2,5km

1. Niko Kortelainen 12:20 (1.)

 

T14 2,5 km

1. Hanna Nevalainen 13:35 (1.)

 

P14 2,5km

1. Olli Roininen 9:38 (1.)

2. Juho Laatikainen 10:43 (2.)

 

T16 3km

1. Salla Tanskanen 12:47 (1.)

 

M60 3km

1. Aulis Pieviläinen 10:25 (1.)

 

M55 6km

1. Erkki Tanskanen 20:38 (1.)

 

Myl 9km

1. Matti Roininen 26:35 (1.)

2. Juha Kanervo 28:24 (2.)

 

 

 

 

VI Kansalliset Aarne Halosen muistohiihdot 21.1.2012 / Valtimon Vasama

 

 

 

 

N12 3 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

12

TANJA RYYNÄNEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

13:12

00:00

2.

9

METTE HARTONEN

SOTKAMON JYMY

13:55

00:43

3.

11

ALISA KORHONEN

RISTIJÄRVEN PYRY

14:22

01:10

4.

10

MELISSA HÄKKINEN

LIPERIN HIIHTOSEURA

14:33

01:21

5.

8

KATARIINA KOISTINEN

JOENSUUN KATAJA

15:04

01:52

6.

7

PINJA HULKKO

LIPERIN HIIHTOSEURA

15:36

02:24

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

17

SOFIA PITKÄNEN

SOTKAMON JYMY

11:09

00:00

2.

19

ANNIKA PIIPARINEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

12:26

01:17

3.

18

IINA RAUTASALO

JOENSUUN KATAJA

14:41

03:32

 

M14 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

22

TIMO RYYNÄNEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

20:11

00:00

 

N16 5 km

 

 

1.

29

JOHANNA PYKÄLÄINEN

LIPERIN HIIHTOSEURA

17:04

00:00

2.

27

LAURA SAASTAMOINEN

SOTKAMON JYMY

17:17

00:13

3.

28

TYTTI JAATINEN

JUUAN JÄNNE

17:24

00:20

4.

26

ELINA SOFIA KUKKONEN

LIPERIN HIIHTOSEURA

17:59

00:55

5.

25

SALLA MARIA TANSKANEN

VALTIMON VASAMA

22:37

05:33

 

N35 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

36

JAANA SIEVÄNEN

KUHMO-SKI

16:43

00:00

2.

34

MERVI LAATIKAINEN

VALTIMON VASAMA

17:19

00:36

3.

37

MAARIT TALONEN

JOENSUUN KATAJA

18:00

01:17

4.

35

TIIA GRÖNHOLM

PERNIÖN URHEILIJAT

18:38

01:55

 

N18 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

41

PETRA TORVINEN

RISTIJÄRVEN PYRY

16:37

00:00

2.

44

MAIJU LUOTO

ILOMANTSIN URHEILIJAT

17:00

00:23

3.

40

KATARIINA KÄKISALO

PALTAMON URHEILIJAT

17:57

01:20

4.

42

PAULA TURUNEN

VALTIMON VASAMA

19:36

02:59

5.

43

JENNI LEENA AHTONEN

KUHMO-SKI

poissa

 

 

Nyl 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

49

JENNI KAROLIINA RAIVIO

RUOVEDEN PIRKAT

14:53

00:00

2.

52

SARIANNA REPO

KONTIOLAHDEN URHEILIJAT

15:33

00:40

3.

53

SATU MARIA ANNILA

VUOKATTI SKI TEAM KAINUU

15:43

00:50

4.

50

KATJA KAINULAINEN

LEPPÄVIRRAN VIRI

16:19

01:26

5.

51

KATI KARKKULAINEN

KITEEN URHEILIJAT

18:25

03:32

 

M70 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

57

ESKO JÄRVENPÄÄ

JOENSUUN KATAJA

16:41

00:00

2.

58

PEKKA HEIKKINEN

MÄNTYLAHDEN VETO

18:32

01:51

3.

56

YRJÖ MAKKONEN

JOENSUUN KATAJA

18:50

02:09

 

M65 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

61

SAULI HUJANEN

KIURUVEDEN TERÄS

16:27

00:00

2.

62

PAAVO LAPPALAINEN

KIIHTELYSVAARAN URHEILIJ

16:48

00:21

 

M55 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

68

AITO PENNANEN

KIURUVEDEN URHEILIJAT

15:06

00:00

2.

74

EERO VÄISÄNEN

KUHMON KIVA

15:08

00:02

3.

72

JORMA KURONEN

KAINUUN HIIHTOSEURA

15:10

00:04

4.

73

PAULI HALONEN

SÄYNEISEN SALPA

15:20

00:14

5.

67

MARTTI MALINEN

VALTIMON VASAMA

15:25

00:19

6.

69

JUHANI RISSANEN

PUIJON HIIHTOSEURA

15:59

00:53

7.

70

EERO OKKONEN

KULUNTALAHDEN KUNTO

16:06

01:00

8.

66

VOITTO PARIKKA

POLVIJÄRVEN VAUHTI

17:05

01:59

9.

71

ERKKI TANSKANEN

VALTIMON VASAMA

17:23

02:17

10.

65

MATTI KAINULAINEN

JUUAN JÄNNE

17:25

02:19

11.

75

EERO TAPANI MYKKÄNEN

LAPINLAHDEN VETO

poissa

 

 

M16 5 + 3 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

79

TUUKKA MÄKELÄ

JOENSUUN KATAJA

24:52

00:00

2.

82

VERNERI SIEVÄNEN

KUHMO-SKI

26:03

01:11

3.

78

JUSSI KARKKULAINEN

KITEEN URHEILIJAT

26:20

01:28

4.

81

ELMERI KARJALAINEN

KUHMO-SKI

26:29

01:37

5.

80

AKI-PETTERI PIIPARINEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

28:10

03:18

 

M18 10 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

87

JUSSI MANNINEN

SOTKAMON JYMY

27:59

00:00

2.

85

VILLE HAPPONEN

KITEEN URHEILIJAT

28:16

00:17

3.

86

SAKARI JÄRVENPÄÄ

RISTIJÄRVEN PYRY

29:24

01:25

4.

88

ROOPE REPONEN

KITEEN URHEILIJAT

29:58

01:59

5.

89

VALTTERI SIEVÄNEN

KUHMO-SKI

31:26

03:27

 

M20 10 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

93

LASSE PÖRSTI

KITEEN URHEILIJAT

29:08

00:00

2.

92

HENRI HÄMÄLÄINEN

SOTKAMON JYMY

29:33

00:25

3.

95

JOUNI KRISTIAN HAMPPI

SAVITAIPALEEN URHEILIJAT

30:59

01:51

4.

94

TEEMU MÄKELÄINEN

RISTIJÄRVEN PYRY

poissa

 

 

M45 5 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

103

RAUNO SAASTAMOINEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

13:55

00:00

2.

98

TIMO MAKKONEN

KONTIOLAHDEN URHEILIJAT

14:00

00:05

3.

100

SIMO KINNUNEN

KAJAANIN HIIHTÄJÄT

14:13

00:18

4.

102

JORMA HONKANEN

MAANINGAN MAHTI

14:22

00:27

5.

99

RISTO KUIVALAINEN

JUUAN JÄNNE

15:30

01:35

6.

101

VELI MATTI KURONEN

KAINUUN HIIHTOSEURA

15:38

01:43

 

M35 15 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

109

PETRI JUHANI PIEVILÄINEN

NURMEKSEN SEPOT

42:36

00:00

2.

108

VALTO KINNUNEN

KAJAANIN HIIHTÄJÄT

43:25

00:49

3.

106

MATTI ROININEN

VALTIMON VASAMA

44:11

01:35

4.

107

JUHA KANERVO

VALTIMON VASAMA

45:35

02:59

 

 

 

 

 

 

 

 

Myl 15 km

 

 

 

Nro

Nimi

Seura

 

1.

118

TEEMU HÄRKÖNEN

VUOKATTI SKI TEAM KAINUU

39:40

00:00

2.

115

OLLI-PEKKA TOLVANEN

JOENSUUN KATAJA

39:45

00:05

3.

120

MARKUS PÖRSTI

KITEEN URHEILIJAT

40:33

00:53

4.

117

TERO LEMMETYINEN

NURMIJÄRVEN HIIHTOSEURA

41:18

01:38

5.

121

ILKKA KINNUNEN

KAJAANIN HIIHTÄJÄT

42:14

02:34

6.

113

PETRI TORVINEN

RISTIJÄRVEN PYRY

42:38

02:58

7.

122

MIKA PIMINÄINEN

LIEKSAN HIIHTOSEURA

42:45

03:05

8.

116

JAAKKO URPALAINEN

LAPINLAHDEN VETO

42:58

03:18

11.

119

PETTERI KYMÄLÄINEN

KUUSAMON ERÄ-VEIKOT

kesk.

 

 

 

Valtimo-viesti juostiin kesäisissä olosuhteissa Rumosta Valtimolle pääosin vanhaa Kajaanintietä. Ajankohta sattui vähäliikenteiseen aikaan juuri ennen puinteja, joten liikenne ei häirinnyt tapahtuman läpivientiä. Järjestelyistä vastasi Valtimon Vasama ja Verkkojoen kyläyhdistys.

 

Tulokset

 

1. osuus 4.6 km

1. Ilpo Rönkkö Mäntylahden Veto 15.58

2. Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 16.13

3. Toivo Penttinen Old Horse 17.15

4. Martti Malinen Valtimon Vasama 17.27

5. Erkki Valjus Pielisen Kiertäjät 18.03

 

2. Osuus 4.9 km

1. Aimo Puustinen Mäntylahden Veto 17.28 kokonaisaika 35.20

2. Pentti Eronen Juuan Jänne 18.14 35.27

3. Markku Suhonen Old Horse 19.42 37.57

4. Pauli Kärnä Pielisen Kiertäjät 22.02 41.05

5. Paula Turunen Valtimon Vasama 24.18 42.45

 

3. Osuus 9.7 km

 

1. Valde Piironen Old Horse 35.25 1.13.22

2. Juha Kanervo Valtimon Vasama 36.02 1.18.47

 

3. Heikki Halonen Juuan Jänne 36.16 1.11.43

4. Ossi Manninen Mäntylahden Veto 38.03 1.13.23

5. Esa Kinnunen Pielisen Kiertäjät 44.57 1.26.02

 

4. Osuus 1.7 km

1. Kari Partanen Mäntylahden Veto 6.11 1.18.34 (M40 2.)

2. Eino Hyttinen Juuan Jänne 6.25 1.17.08 (M40 1.)

3. Pertti Myyry Old Horse 6.30 1.18.52 (M40 3.)

4. Ate Valjus Pielisen Kiertäjät 7.48 1.34.50 (M40 4.)

5. Salla Tanskanen Valtimon Vasama 8.25 1.26.08 (Kuntosarja 1.)

 

Pyöräilijät 21 km

1. Äijjät (Seppo Puoskari, Terho Nevalainen, Jorma Kämäräinen) 1.17.06

 

Pielisen osuuspankin Hippo Kesäkisat 04.08.2011

Valtimon Urheilukentällä. Järjestäjänä Vasama.

 

Moniottelut (Juoksu, pituus ja pallonheitto)

 

Tytöt s. 2006

1. Sophie Albert

2. Veera Nevalainen

3. Emma Albert

4. Irina Saaristo

5. Else Albert

6. Sara Lipponen

7. Natalie Albert

 

Pojat s. 2006

1. Antti-Oskari Roininen

2. Aaro Kanervo

3. Aaro Martikainen

4. Eero Meriläinen

5. Otto Pehkonen

6. Eemeli Puumalainen

7. Vili Suojanen

8. Joni Nevalainen

9. Onni Ahonen

10. Santtu Kilpeläinen

11. Aatu Pehkonen

12. Eeli Määttä

 

Tytöt s. 2005

1. Saaga Smura

2. Minttu Puumalainen

3. Emma Pehkonen

4. Siiri Korhonen

 

Pojat s. 2005

1. Arttu Hytönen

2. Aaro ollilainen

3. Joona Nevalainen

 

Tytöt s. 2004

1. Lotta Puumalainen

2. Emilia Saaristo

 

Tytöt s. 2003

1. Enni Pelkonen

2. Elina Meriläinen

3. Enni Pääkkönen

 

Tytöt s. 2002

1. Martta Ahonen

 

 

Pojat s. 2002

1. Aapo Ollilainen

 

Tytöt s. 2001

1. Ella Pellikka

 

Pojat s. 2001

1. Aatu Määttä

 

Tytöt s. 1999

1. Anna Roininen

 

 

 

 

 

 

 

47. Ylä-Karjalan Kymppi 10.7.2011. Valtimon Vasama. Juostiin osin asfaltilla ja tiilimurskaradalla.

 

1km

 

T7

 

P7

 

T9

1. Martta Ahonen Valtimon Vasama 5.15

 

P9

1. Teemu Säppi Nurmeksen Sepot 4.46

 

2,4km

 

T11

1. Anni Huovinen Kestilän Kisaveikot 10.41

2. Mette Hartonen Sotkamon Jymy 10.43

3. Tanja Ryynänen Lieksan Urheilijat 10.44

 

P11

1. Elias Kortelainen Nurmeksen Sepot 10.05

2. Topias Uusitalo Espoon Tapiot 11.47

3. Atte Honkanen Lieksan Urheilijat 12.57

 

T13

 

P13

1. Tuomas Uusitalo Kenttäurheilijat -58 Vantaa 9.30

2. Timo Ryynänen Lieksan Urheilijat 10.13

3. Eppu Honkanen Lieksan Urhelijat 11.02

 

4,8km

 

T15

 

P15

 

N17

1. Paula Turunen Valtimon Vasama 23.15

2. Sonja Pyykönen Helsinki 29.51

 

 

M17

1. Antti Parkkinen Ylöjärven Urheilijat 18.20

 

Kuntosarja

1. Jussi Kakkonen Joensuun Kataja 20.40

2. Jarmo Honkanen Pyhäselän Urheilijat 23.21

3. Sisko Pekkarinen Juuan Jänne 25.20

4. Ate Valjus Valtimon Vasama 25.27

 

10km

 

N19

1. Martta Korhonen Lappeenrannan Urheilumiehet 54.35

 

M19

1. Lasse Pörsti Valtimon Vasama 39.45

 

Nyl

1. Satu Kemppainen Ristijärven Pyry 43.28

2. Helinä Turtinen Kajaani 49.11

 

Myl

1. Jukka Salo Kenttäurheilijat -58 Vantaa 34.23

2. Markus Pörsti Valtimon Vasama 35.23

3. Samuli Nevanperä Ylikiimingin Nuijamiehet 36.18

4. Juha Kanervo Valtimon Vasama 37.01

5. Arto Hernetkoski Nivalan Urheiljat 37.53

6. Henri Nevalainen Kuopion Hiihtäjät 41.37

 

N40

1. Sirpa Pyykönen Jyväskylä 56.39

 

M40

1. Jukka Hartonen Sotkamon Jymy 36.25

2. Tero Uusitalo Espoon Akilles 37.53

3. Heikki Halonen Juuan Jänne 38.18

4. Jouni Ruokolainen Pilelisen Kiertäjät 39.49

5. Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 40.09

6. Ari Laitala Kajaanin Kipinä 41.10

7. Juha Immonen Kajaanin Kipinä 41.57

8. Arto Huovinen Kestilän Kisaveikot 42.36

9. Timo Kortelainen Valtimon Vasama 43.44

 

M50

Jukka Patrakka Rauhalahti Road Runners 40.08

Juhani Ryynänen Juuan Urheilijat 52.58

 

M55

1. Arvo Hynynen Pielisen Kiertäjät 43.38

 

M60

1. Toivo Penttinen Joensuun Kataja 43.03

2. Pertti Myyry Joensuun Kataja 43.38

3. Oiva Valjus Sotkamo 45.47

4. Raimo Simanainen Juuan Urheilijat 50.29

 

Kuntosarja

Marko Korhonen Ylämaan Pyrkijät 54.35

 

 

 

 

ALLE KOULUIKÄISTEN YLEISURHEILUKISAT 06.07.2011 KLO 18.30

Valtimon urheilukentällä

 

Juoksut:

 

1 v. 20 m

  1. Onni Korhonen 11,3
  2. Leo Saaristo 22,6

 

2 v. 20 m

  1. Aatu Pehkonen 10,5
  2. Isabel Muurikainen 11,3
  3. Pihla Timonen 13,0
  4. Noora Sormunen 14,0
  5. Anni-Maaret Kanervo 17,4
  6. Sohvi Arhokari 21,9
  7. Miira Karppinen 32,7

 

3 v. 20 m

  1. Venla Kotilainen 8,8
  2. Neea Sormunen 9,1
  3. Emilia Parkkinen 9,7
  4. Viivi Hämäläinen 10,4
  5. Timo Tervo 11,0
  6. Miska Karppinen 11,1

 

4 v. 40 m

  1. Amelie Muurikainen 11,2
  2. Elina Häkkinen 11,3
  3. Alpo Parkkinen 11,8
  4. Eino Arvonen 12,2
  5. Juho Pikkarainen 12,4

Venla Hämäläinen 12,4

7. Onni Ahonen 14,0

8. Viivi Timonen 16,5

 

5 v. 40 m

  1. Irina Saaristo 9,5
  2. Miika Karppinen 9,7

Sara Lipponen 9,7

4. Antti-Oskari Roininen 10,0

5. Sophie Albert 10,1

6. Aaro Kanervo 10,4

7. Sanni Arvonen 10,5

8. Aaro Martikainen 10,6

9. Riku Pikkarainen 10,8

10. Veera Nevalainen 10,9

11. Veera Korhonen 11,5

12. Oiva Lemetti 11,6

13. Eero Meriläinen 11,7

14. Otto Pehkonen 11,8

15. Sohvi Häkkinen 12,3

6 v. 60 m

  1. Arttu Lipponen 14,2
  2. Emma Pehkonen 16,2

 

7 v. 60 m

  1. Noora Taskinen 11,8
  2. Sara Hämäläinen 13,1
  3. Emilia Saaristo 14,2

 

Pallonheitto

 

1 v.

  1. Onni Korhonen 0,63

 

2 v.

  1. Isabel Muurikainen 3,44
  2. Pihla Timonen 1,42
  3. Anni-Maaret Kanervo 1,06
  4. Noora Sormunen 0,74

 

3 v.

  1. Venla Kotilainen 3,13
  2. Miska Karppinen 2,89
  3. Neea Sormunen 2,08
  4. Emilia Parkkinen 2,01
  5. Viivi Hämäläinen 1,81
  6. Timo Tervo 1,68

 

4 v.

  1. Venla Hämäläinen 5,45
  2. Elina Häkkinen 4,76
  3. Juho Pikkarainen 4,30
  4. Alpo Parkkinen 3,95
  5. Onni Ahonen 2,84
  6. Amelie Muurikainen 2,71
  7. Viivi Timonen 2,69
  8. Eino Arvonen 1,37

 

5 v.

  1. Antti-Oskari Roininen 8,59
  2. Sophie Albert 8,12
  3. Miikka Karppinen 7,22
  4. Tatu Lipponen 6,57
  5. Aaro kanervo 5,54
  6. Veera Korhonen 5,47
  7. Veera Nevalainen 5,32
  8. Eero Meriläinen 5,19
  9. Irina Saaristo 4,71
  10. Sanni Arvonen 3,75
  11. Riku Pikkarainen 3,56
  12. Oiva Lemetti 3,42
  13. Sara Lipponen 3,24

Turpokeihäs

 

6 v.

  1. Arttu Lipponen 6,11
  2. Aada Parkkinen 2,72
  3. Emma Pehkonen 1,15

 

7 v.

  1. Noora Taskinen 5,06
  2. Emilia Saaristo 3,56
  3. Sara Hämäläinen 3,48

 

Pituus

 

2 v.

 

  1. Anni-Maaret Kanervo 0,27
  2. Pihla Timonen 0,22
  3. Miira Karppinen 0,18

 

3 v.

  1. Miska Karppinen 0,72
  2. Timo Tervo 0,40

 

4 v.

  1. Alpo parkkinen 1,48
  2. Amelia Muurikainen 1,36
  3. Elina Häkkinen 1,10
  4. Eino Arvonen 1,02
  5. Onni Ahonen 0,81
  6. Viivi Timonen 0,76
  7. Venla Hämäläinen 0,73

 

5 v.

  1. Irina Saaristo 1,85
  2. Sophie Albert 1,79
  3. Sara Lipponen 1,74

Miikka Karppinen 1,74

5. Tatu Lipponen 1,58

6. Aaro Kanervo 1,53

7. Riku Pikkarainen 1,52

8. Sanni Arvonen 1,47

9. Oiva Lemetti 1,37

10. Veera Korhonen 1,35

11. Antti-Oskari Roininen 1,21

12. Eero Meriläinen 1,11

13. Veera Nevalainen 1,05

 

6 v.

  1. Arttu Lipponen 1,95
  2. Emma Pehkonen 1,52
  3. Aada Parkkinen 0,93

7 v.

  1. Noora Taskinen 2,49
  2. Emilia Saaristo 1,91
  3. Sara Hämäläinen 1,89

 

 

 

 

VALTIMON VASAMAN LUOKITTELUKISAT 09.06.2011 KLO 18.30

 

Valtimon urheilukentällä, poutainen keli lähes tuuleton

 

Juoksut:

 

40 m 9v.

1. Martta Ahonen 8,0

2. Emma Laatikainen 8,2

3. Niko Häkkinen 8,4

 

60 m 10 v.

1. Aatu Määttä 10,1 c -luokka

2. Miro Piironen 10,7

3. Senni Kuokkanen 11,5

4. Ella pellikka 11,6

 

60 m 12 v.

1. Hanna Nevalainen 10,9

2. Aleksi Turunen 12,5

 

100 m 14 v.

1. Sari Tolvanen 14,9

 

100 m yleinen

1. Juha Kanervo 13,7

 

800 m 14 v.

1. Paula Turunen 3.08,0

 

800 m miehet

1. Juha Kanervo 2.08,5

 

800 m naiset

1. Jaana Honkanen Joka 2.25,6 C-luokka

 

Pituus 9 v.

1. Martta Ahonen 256

2. Niko Häkkinen 237

3. Emma Laatikainen 222

 

Pituus 10 v.

1. Miro Piironen 382 B-luokka

2. Aatu Määttä 340

3. Senni Kuokkanen 258

4. Ella Pellikka 237

 

Pituus 12 v.

1. Jasu Kokkola 423 B-luokka

2. Hanna Nevalainen 273

 

Pituus 14 v.

1. Sari Tolvanen 416 C-luokka

Pituus 19 v.

1. Joona Kokkola 649 A-luokka

 

Pituus miehet

1. Harri Piironen 509

 

Keihäs 9 v.

1. Niko Häkkinen 9.73

 

Keihäs 12 v

1. Jasu Kokkola 32.15 B-luokka

2. Hanna Nevalainen 13.02

 

Keihäs 17 v.

1. Santtu Tolonen 30.08

 

Keihäs miehet

1. Harri Piironen 57.24 C-luokka

2. Juhani Kortelainen 38.18

 

Kuula 13 v.

1. Marjukka Kokkola 6.85

 

Kuula naiset

1. Suvi Pääkkönen Heinolan Isku 11.74 B-luokka

 

Kuula Miehet

1. Harri Piironen 11.34 C-luokka

2. Juhani Kortelainen 8.92

 

Korkeus 19 v.

 

1. Joona Kokkola 175 B-luokka

 

Korkeus miehet

 

1. Harri Piironen 165 C-luokka

2. Juha Kanervo 160

 

 

 

21.Kalliojärvi-juoksu 1.5.2011

 

 

Tytöt 7

 

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Siiri Honkasaari

ValtVa

86.

06:04.0

 

2.

Anni Härkin

ValtVa

1.

07:20.0

 

3.

Vanessa Tolvanen

 

75.

09:56.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 7

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Eelis Korkalainen

RauRa

3.

04:29.0

 

2.

Aarno Honkasaari

ValtVa

89.

06:02.0

 

3.

Veikko Siira

NuSe

4.

06:27.0

 

4.

Kimi Nevalainen

NuSe

2.

07:09.0

 

 

 

 

 

Tytöt 9

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Ida Hartikainen

JuuU

7.

04:48.0

 

2.

Heta Siira

NuSe

6.

04:57.0

 

3.

Leena Nevalainen

JuuU

8.

05:05.0

 

4.

Emma Laatikainen

ValtVa

5.

05:47.0

 

5.

Kiia Korhonen

 

99.

08:15.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 9

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Teemu Säppi

NuSe

9.

04:46.0

 

2.

Oskari Hentunen

NuSe

65.

04:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 11

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Tanja Ryynänen

LieU

11.

04:00.0

 

2.

Anniina Honkasaari

ValtVa

88.

04:40.0

 

3.

Anitta Honkasaari

ValtVa

87.

04:44.0

 

4.

Niina Valjus

NuSe

10.

05:33.0

 

5.

Ella Pellikka

ValtVa

13.

05:43.0

 

6.

Emma Härkin

ValtVa

12.

05:59.0

 

7.

Annika Tolvanen

 

97.

07:18.0

 

 

Pojat 11

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Arttu Simanainen

JoKa

84.

03:40.0

 

2.

Korkalainen Veeti

RauRa

14.

03:46.0

 

3.

Elias Kortelainen

NuSe

15.

04:10.0

 

4.

Väinö Nevalainen

JuuU

16.

04:33.0

 

 

 

 

Tytöt 13

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Anna Roininen

ValtVa

17.

09:35.0

 

2.

Hanna Nevalainen

ValtVa

18.

10:12.0

 

3.

Siiri Sorajoki

ValtVa

76.

10:27.0

 

4.

Maria Häkki

JuuU

95.

11:55.0

 

5.

Eveliina Pulkkinen

 

98.

21:00.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 13

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Jussi Tolonen

HöU

20.

07:45.0

 

2.

Tuomo Tolonen

HöU

21.

07:50.0

 

3.

Timo Ryynänen

LieU

22.

08:10.0

 

4.

Olli Hentunen

NuSe

64.

08:38.0

 

5.

Olli Roininen

ValtVa

19.

08:58.0

 

6.

Juuso Korkalainen

RauRa

23.

09:06.0

 

7.

Tero Juntunen

JuuU

26.

09:36.0

 

8.

Tuukka Karhinen

JuuU

25.

09:37.0

 

9.

Santeri Heikkinen

JuuU

27.

09:38.0

 

 

 

 

Tytöt 17

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Miia Kuokkanen

LepU

91.

21:10.0

 

2.

Paula Turunen

ValtVa

60

27:04.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 17

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Jiri Karjalainen

JoKa

28.

19:00.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 19

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Elina Pörsti

ValtVa

29.

24:51.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 19

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Miika Miljuhin

PoU

93.

19:01.0

 

2.

Janne Kukkonen

NuSe

30.

19:37.0

 

3.

Lasse Pörsti

ValtVa

31.

21:28.0

 

 

 

 

Naiset Yleinen

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Jaana Honkanen

JoKa

100.

20:29.0

 

2.

Satu Kemppainen

RiPy

101.

21:10.0

 

3.

Lea Hentunen

Nuse

63.

26:17.0

 

4.

Reetta Tolvanen

PiKi

74.

28:14.0

 

5.

Eini Eronen

JuuU

32.

28:38.0

 

 

 

 

Miehet Yleinen

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Arttu Vattulainen

JoKa

36.

17:07.0

 

2.

Jari Räsänen

PoU

77.

17:36.0

 

3.

Juha Kanervo

ValtVa

34.

18:28.0

 

4.

Arto Hernetkoski

NiVu

69.

18:52.0

 

5.

Sami Näsänen

SoJy

37.

18:55.0

 

6.

Sami Oinonen

LieU

35.

19:55.0

 

7.

Kari Heikura

PolU

82.

20:04.0

 

8.

Timo Korkalainen

JNS

33.

20:40.0

 

9.

Antti Eronen

JuuU

38.

21:27.0

 

10.

Mika Heikura

Lieksa

81.

23:26.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 40

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Marjo Pohjolainen

LepU

92.

27:17.0

 

2.

Sisko Pekkarinen

JuJä

72.

28:26.0

 

 

Miehet 40

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Jouni Ruokolainen

PiKi

78.

20:35.0

 

2.

Jari Simanainen

JoKa

85.

20:37.0

 

3.

Matti Roininen

ValtVa

39.

20:46.0

 

4.

Timo Kortelainen

ValtVa

40.

22:02.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 50

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Merja Puumalainen

PiKi

41.

26:27.0

 

2.

Kaija Pörsti

ValtVa

42.

30:00.0

 

3.

Helka Partanen

Nilsiä

66.

30:56.0

 

 

Miehet 50

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Kimmo Laukkanen

KuRi

62.

19:18.0

 

2.

Kari Partanen

MänVe

61.

21:09.0

 

3.

Matti Nevalainen

PiKi

44.

22:35.0

 

4.

Esa Kinnunen

PiKi

43.

22:48.0

 

 

 

 

Miehet 55

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Valde Piiroinen

MuRie

48.

19:18.0

 

2.

Martti Malinen

ValtVa

73.

21:15.0

 

3.

Arvo Hynynen

PiKi

46.

21:37.0

 

4.

Erkki Valjus

PiKi

47.

22:09.0

 

5.

Jouko Paldanius

MänVe

79.

24:45.0

 

 

 

 

Miehet 60

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Risto Komulainen

MänVe

80.

20:22.0

 

2.

Antero Vornanen

JoKa

68.

21:13.0

 

3.

Pertti Myyry

JoKa

67.

21:43.0

 

4.

Hannu Kokkonen

RasPi

71.

24:03.0

 

5.

Raimo Simanainen

JuuU

49.

24:19.0

 

6.

Pauli Kärnä

RasPi

83.

25:10.0

 

 

 

 

Kuntosarja Naiset

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

Kuntosarja Miehet

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

1.

Antti Tolonen

HöU

51.

22:06.0

 

2.

Jari Näsänen

 

70.

24:06.0

 

3.

Jarmo Pekkarinen

RasPi

53.

24:42.0

 

4.

Aimo Korkalainen

PiKi

50.

25:11.0

 

5.

Pertti Honkasaari

ValtVa

54.

25:30.0

 

6.

Kalevi Keränen

KainKÄ

96.

30:09.0

 

KEVÄÄN NELJÄNNET KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

Juostiin 27.4. tuulisissa olosuhteissa.

Osanottajia yht. 16 henkilöä.

 

TULOKSET:

 

Tytöt 1 km Pojat 1 km

1. Siiri Sorajoki 4,53 1. Arttu Lipponen 10.41

2. Emma Härkin 6,06 2.Tatu Lipponen 11,57

3. Anni Härkin 7,34

 

 

Tytöt 2 km Pojat 2 km

1. Hanna Nevalainen 10,46 1. Olli Roininen 10.37

 

 

 

Miehet 5 km Naiset 4 km

1. Juha Kanervo 17,05 1. Roininen Mari 18,20

2. Janne Kukkonen 18,03

3. Partanen Juha 18,54

4. Ruokolainen Jouni 19,32

5. Esa Kinnunen 20,01

6. Erkki Valjus 20,10

7. Nevalainen Matti 21,28

8. Korkalainen Aimo 23,38

 

KEVÄÄN KOLMANNET KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

 

Juostiin 13.4. hyvissä olosuhteissa.

Osanottajia yht. 16 henkilöä.

 

TULOKSET:

 

Tytöt 1 km Pojat 1 km

1. Siiri Sorajoki 5,21 1. Arttu Lipponen 13.13

2. Ella Pellikka 6.01 2. Tatu Lipponen 13,21

3. Emma Härkin 6,30

4. Anni Härkin 7,58

 

 

Tytöt 2 km Pojat 2 km

1. Anna Roininen 9,56 1. Olli Roininen 9,56

2. Hanna Nevalainen 11,07

 

 

Miehet 5 km

1. Juha Kanervo 17,49

2. Janne Kukkonen 18,28

3. Matti Roininen 19.19

4. Ruokolainen Jouni 19,34

5. Esa Kinnunen 20,05

6. Arvo Hynynen 20,16

7. Nevalainen Matti 21,50

 

 

Seuraavat harjoitusjuoksut juostaan ke. 27.4. klo 18.oo

Lähtö ja maali koulun risteyksessä.

Järjestäjinä: Vasama ja Kalliojärven kyläyhdistys

 

21. KALLIOJÄRVIJUOKSU JUOSTAAN SUNNUNTAINA 1.5. klo 12.oo,

JUOKSUTAPAHTUMA ON OLLUT MONENA VUONNA YKSI MAAKUNNAN

SUURIMMISTA JUOKSUTAPAHTUMISTA

 

 

KEVÄÄN TOISET KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

 

Juostiin 13.4. hyvissä olosuhteissa.

Osanottajia yht. 25 henkilöä.

 

TULOKSET:

 

Tytöt 1 km Pojat 1 km

1. Martta Ahonen 4.57 1. Arttu Lipponen 9,09

2. Ella Pellikka 5,46 2. Tatu Lipponen 10.00

3. Emma Härkin 6,27

4. Anni Härkin 7,41

 

 

Tytöt 2 km Pojat 2 km

1. Anna Roininen 9,48 1. Olli Roininen 9,31

2. Hanna Nevalainen 11,20 2. Juho Kuokkanen 12,49

 

 

Miehet 5 km Naiset 5 km

1. Juha Kanervo 17,08 1. Jaano Honkanen 18,12

2. Juha Partanen 18,15 2. Arja Heikkinen 24,18

3. Matti Roininen 19.52 3. Merja Puumalainen 24,36

4. Arvo Hynyynen 20,18 4. Reetta Tolvanen 25,48

5. Erkki Valjus 20.21

6. Esa Kinnunen 20,37

7. Timo Kortelainen 21.15

8. Matti Nevalainen 21,47

9. Ari Koukkanen 22,44

10.Erkki Lehtovaara 23.32

11.Yrjö Nevalainen 30.50

 

 

Seuraavat harjoitusjuoksut juostaan ke. 20.4. klo 18.oo

Lähtö ja maali koulun risteyksessä.

Järjestäjinä: Vasama ja Kalliojärven kyläyhdistys

 

21. KALLIOJÄRVIJUOKSU JUOSTAAN SUNNUNTAINA 1.5. klo 12.oo,

JUOKSUTAPAHTUMA ON OLLUT MONENA VUONNA YKSI MAAKUNNAN

SUURIMMISTA JUOKSUTAPAHTUMISTA

 

 

 

 

KEVÄÄN ENSIMMÄISET KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

 

Juostiin 6.4. hyvissä olosuhteissa.

Osanottajia yht. 24 henkilöä.

 

TULOKSET:

 

Tytöt 1 km Pojat 1 km

1. Martta Ahonen 5.17 1. Arttu Lipponen 10,01

2. Emmi Härkin 6.24 2. Tatu Lipponen 10,09

3. Ellu Pellikka 6,30

4. Anni Härkin 8.01

 

 

Tytöt 2 km Pojat 2 km

1. Anna Roininen 9,35 1. Teemu Heikura 8.13

2. Hanna Nevalainen 11,07 2. Olli Roininen 9,29

3. Juha Kuokkanen 11,49

 

 

Miehet 5 km Naiset 5 km

1. Juha Kanervo 18,05 1. Jaano Honkanen 19,45

2. Juha Partanen 18,37 (Lisäksi 2 naista jotka eivät

3. Janne Kukkonen 18.43 halunneet nimeään tulosluetteloon)

4. Esa Kinnunen 20,43

5. Arvo Hynyynen 20,46

6. Erkki Valjus 21,01

7. Timo Kortelainen 21.45

8. Matti Nevalainen 22.10

9. Erkki Lehtovaara 22.11

10.Ari Koukkanen 24,45

 

 

Seuraavat harjoitusjuoksut juostaan ke. 14.4. klo 18.oo

Lähtö ja maali koulun risteyksessä.

Järjestäjinä: Vasama ja Kalliojärven kyläyhdistys

 

21. KALLIOJÄRVIJUOKSU JUOSTAAN SUNNUNTAINA 1.5. klo 12.oo,

JUOKSUTAPAHTUMA ON OLLUT MONENA VUONNA YKSI MAAKUNNAN

SUURIMMISTA JUOKSUTAPAHTUMISTA

 

 

Rumon piirikunnalliset hiihdot 20.3.2011, vapaa

 

Tytöt 8 v. 1 km

 

1. Heidi Kuiri NuSe 7.15

 

 

 

Pojat 8 v. 1 km

 

1. Fetja Naakka JuJä 4.19

 

 

 

Tytöt 10 v. 2 km

 

 

 

1. Pinja Hulkko Liperin HS 6.49

 

2. Iida Pyykönen ValtVa 8.23

 

3. Martta Ahonen ValtVa 8.55

 

4. Ella Pellikka ValtVa 10.18

 

5. Pinja Heinoja ValtVa 12.33

 

 

 

Pojat 10 v. 2 km

 

1. Tommi Kuiri NuSe 7.37

 

2. Teemu Säppi NuSe 10.17

 

3. Veeti Kortelainen ValtVa 10.26

 

4. Eetu Lipponen Valtva 10.27

 

5. Niko Häkkinen Valtva 11.26

 

 

 

Tytöt 12 v. 3 Km

 

1. Maria Naakka JuJä 11.17

 

2. Anna Roininen Valtva 11.55

 

3. Anu Pyykönen Valtva 14.15

 

4. Hanna Nevalainen Valtva 14.17

 

 

 

Pojat 12 v. 3 km

 

1. Iisakki Ponnikas SoJy 10.18

 

2. Niko Kortelainen ValtVa 12.17

 

 

 

Tytöt 14 v. 3 km

 

1. Heidi Hyykky JuJä 11.07

 

 

 

Tytöt 16 v. 6 km

 

1. Jonna Juntunen Kaj. Hiihtäjät 17.55

 

2. Saara Koskimies Lieksan HS 18.11

 

3. Saila Berg Kaj. Hiihtäjät 18.48

 

4. Heta Berg Kaj. Hiihtäjät 20.00

 

5. Salla Tanskanen ValtVa 20.15

 

6. Ira Karppinen Lieksan HS 20.47

 

7. Paula Turunen ValtVa 21.37

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 16 v. 6 km

 

1. Juha Nevalainen ValtVa 21.48

 

Naiset yleinen 6 km

 

 

 

1. Mari Ukkonen Siilinjärven HS 17.19

 

 

 

Miehet 55 v. 6 km

 

 

 

1. Erkki Tanskanen ValtVa 17.13

 

 

 

Miehet 60 v. 6 km

 

 

 

1. Aulis Pieviläinen ValtVa 17.52

 

2. Matti Kainulainen JuJä 18.02

 

3. Mauri Siimestö PolVa 18.40

 

4. Markku Lassila RiPy 20.17

 

 

 

Miehet yleinen 12 km

 

 

 

1. Juha Kanervo ValtVa 32.44

 

2. Mika Ahtonen Kuhmo Ski 47.42

 

 

Vasama-cupin toinen osakilpailu 2011 hiihdettiin nolla kelissä 2.3. keli oli luistava.

Tulokset:

T 8v. 1km.

1. 1 Emma Laatikainen 5,31

T 10v. 3km.

1. 3 Iida Pyykönen 9,57

2. 2 Ella Pellikka 11,17

3. 4 Martta Ahonen 11,58

P 10v. 2km.

1. 8 Tommi Kuiri 8,38

2. 6 Eetu Lipponen 13,15

3. 7 Veeti Kortelainen 15,16

4. 5 Teemu Säppi 15,20

T 12v. 2,5km.

1. 10 Anna Roininen 10,50

2. 9 Hanna Nevalainen 12,27

3. 11 Anu Pyykönen 12,34

P 12v. 3km.

1. 12 Niko Kortelainen 12,32

P 14v. 3km.

1. 13 Olli Roininen 11,52

T 16v. 5km.

1. 14 Salla Tanskanen 17,34

P 16v. 6km.

1. 15 Juha Nevalainen 22,33

 

2011 Valtimon pitäjänmestaruudet perinteisellä hiihtotavalla ratkottiin Lokkiharjun ladulla 26.2.

 

Tulokset:

N 70. 3km.

1. Tyyne Roininen 14.14

M 70. 3km.

1. Eino Roininen 12.19

M55. 6km.

1. Erkki Tanskanen 19.32

Myl . 6km.

1. Matti Roininen 17.45

2. Juha Kanervo 18.56

Nuorten sarjojen pitäjänmestarit on samat kuin Vasama-cupin tuloksissa.

1. Vasama-cupin osakilpailu 2011 hiihdettiin Perinteisen hiihtotavan

pitäjänmestaruus kilpailujen yhteydessä 26.2.

Tulokset:

T 8v. 1km.

1. Emma Laatikainen 4.18

2. Emilia Saaristo 6.30

T 10v. 2km.

1. Iida Pyykönen 10.12

2. Martta Ahonen 11.11

3. Ella Pellikka 11.40

P 10v. 2km

1. Veeti Kortelainen 12.58

2. Eetu Lipponen 13.21

T 12v. 2,5 km

1. Anna Roininen 11.31

2. Anu Pyykönen 13.01

3. Hanna Nevalainen 13.51

P 12v. 2.5 km

1. Niko Kortelainen 12.55

T 16v. 6km.

1. Salla Tanskanen 26.44

P 16v. 6km.

1. Juha Nevalainen 12.09

Valtimon perinteiset lastenhiihdot hiihdettiin Lokkiharjulla 26.2.

Nyt lapset hiihtivät 100 metriä jokainen omassa sarjassaan ja kaikki palkittiin kultamitalilla

Tulokset:

Lapset alle 6v.

Tytöt:

Iida Korhonen 0,35

Veera Nevalainen 0,48

Aada Parkkinen 0,49

Irina Saaristo 1,00

Sara Lipponen 1,01

Kaisa Korhonen 1,08

Pojat:

Arttu Lipponen 0,49

Tatu Lipponen 1,08

Alpo Parkkinen 1,37

Onni Ahonen 2,48

 

 

 

Kansalliset V Aarne Halosen muistohiihdot 23.1.2011 / Valtimon Vasama    
N10 2 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 7 Vilma Ryytty Iisalmen Visa T29975695 06:41,3 00:00,0
2. 4 Saara Juutinen Paltamon Urheilijat T32870729 07:04,0 00:22,7
3. 6 Pinja Hulkko Liperin Hiihtoseura T33217352 07:57,1 01:15,8
4. 2 Riikka Sorsa Enon Kisa-pojat T0 08:20,2 01:38,9
5. 5 Jenni Kirjavainen Juuan Jänne T33783336 08:20,7 01:39,6
6. 8 Kiia Laakkonen Joensuun Kataja T31863575 08:57,1 02:15,8
  3 Tanja Ryynänen Lieksan Hiihtoseura T30819708 DNF  
   
M10 2 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 13 Rasmus Ähtävä Sotkamon Jymy T31811598 06:06,2 00:00,0
2. 14 Veeti Korkalainen Rautavaaran Raiku T32064962 06:41,1 00:34,9
3. 12 Roni Takapuro Joensuun Kataja T31271882 06:53,3 00:47,1
4. 11 Santeri Koivisto KuhmoSki T31864875 08:02,8 01:56,6
   
N12 3 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 19 Elisa Sirviö Sotkamon Jymy T31811501 14:21,5 00:00,0
2. 18 Alisa Korhonen Ristijärven Pyry T33957706 14:52,2 00:30,7
3. 20 Nenna Lukkarinen Kontiolahden Urheilijat T34591996 15:08,1 00:46,6
17Emma Säde Kontiolahden Urheiljat DNF
M12 3 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 28 Mikke Turpeinen Paltamon Urheilijat T30848287 12:30,0 00:00,0
2. 24 Otto-Eemil Karvinen Kontiolahden Urheilijat T40055700 13:00,2 00:30,2
3. 23 Oskari Juutinen Paltamon Urheilijat T32903706 13:42,4 01:12,4
4. 26 Petteri Koivisto Kuhmo-Ski T31864888 15:18,3 02:48,4

25 Timo Ryynänen Lieksan Hiihtoseura

Onni Luostarinen Liperin Hiihtoseura

DNF

DNF

N14 3 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 34 Sofia Pitkänen Sotkamon Jymy T30051922 11:19,8 00:00,0
2. 36 Kristiina Käkisalo Paltamon Urheilijat T28636524 12:11,0 00:51,2
3. 35 Pauliina Oikarinen Paltamon Urheilijat T32903942 12:20,3 01:00,5
4. 30 Riina Sorsa Enon Kisa-Pojat T0 12:23,4 01:03,6
5. 32 Elina Kukkonen Liperin Hiihtoseura T31776617 12:24,9 01:05,1
6. 31 Miina Juntunen Kuhmo-Ski T31116374 13:03,7 01:43,9
7. 37 Riikka Kirjavainen Juuan Jänne T33833464 13:10,6 01:50,8
8. 39 Iina Rautasalo Joensuun Kataja T33868112 14:17,3 02:57,5
   
M14 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 50 Antti Korkalainen Rautavaaran Raiku T28944274 15:39,5 00:00,0
2. 49 Verneri Sievänen Kuhmo-Ski T27566242 16:07,9 00:28,4
3. 44 Juha Rokkonen Lieksan Hiihtoseura T33895305 16:37,3 00:57,9
4. 48 Kasperi Nieminen Paltamon Urheilijat T30058378 18:21,0 02:41,5
5. 47 Juuso Tossavainen Rautavaaran Raiku T31927657 18:47,8 03:08,3
6. 46 Mikko Haverinen Kuhmo-Ski T30834424 18:49,5 03:10,1
   
N16 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 58 Iida Sirviö Sotkamon Jymy T29588451 16:41,0 00:00,0
2. 55 Laura Saastamoinen Sotkamon Jymy T27561124 17:30,3 00:49,3
3. 56 Katariina Käkisalo Paltamon Urheilijat T29714128 17:40,1 00:59,2
4. 54 Helmi Juntunen Kuhmo-Ski T31116387 18:02,3 01:21,3
5. 59 Jenni Ahtonen Kuhmo-Ski T28930974 18:18,5 01:37,5
6. 57 Saara Koskimies Lieksan Hiihtoseura T26453615 18:59,1 02:18,1
7. 60 Paula Turunen Valtimon Vasama T30858808 19:05,5 02:24,5
8. 53 Ira Karppinen Lieksan Hiihtoseura T30819818 19:57,0 03:16,0
   
N35 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 68 Mervi Laatikainen Valtimon Vasama T32742844 16:46,6 00:00,0
2. 65 Terhi Mäki Iisalmen Visa T27573251 17:09,1 00:22,5
3. 67 Maarit Talonen Joensuun Kataja T31775582 17:33,0 00:46,3
4. 66 Nina Andersen Joensuun Kataja T21318548 17:53,4 01:06,8
   
N18 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 72 Milja Tuomi Nakkilan Vire T27229165 15:37,3 00:00,0
2. 71 Petra Torvinen Ristijärven Pyry T27578816 16:17,1 00:39,8
3. 76 Riitta-Liisa Hutri Ristijärven Pyry T26116884 16:54,9 01:17,6
4. 77 Janina Järvelä Sotkamon Jymy T30250927 17:50,9 02:13,6
5. 73 Ida Pitkänen Sotkamon Jymy T28714307 19:24,7 03:47,4
6. 74 Karoliina Laakkonen Joensuun Kataja T26746539 20:24,6 04:47,3
75Petra Sistonen Siilinjärven Hiihtoseura DNF
N20 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 85 Riikka Makkonen Ilomantsin Urheilijat T26574387 15:55,1 00:00,0
2. 84 Katja Kainulainen Leppävirran Viri T26389433 16:27,0 00:32,0
3. 81 Marjut Turunen Lieksan Hiihtoseura T27000643 16:32,1 00:37,0
4. 82 Maria Vartiainen Ilomantsin Urheilijat T23590403 17:14,7 01:19,6
5. 80 Jasmin Korhonen Leppävirran Viri T27461693 17:24,5 01:29,4
6. 83 *Elina Pörsti Valtimon Vasama T27538238 18:34,0 02:39,0
   
Nyl 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 88 Jenni Raivio Ruoveden Pirkat T22987198 15:03,8 00:00,0
2. 90 Ann-Mary Ähtävä Team Kallesport T27598388 15:52,9 00:49,1
3. 89 Heli Urpalainen Sonkajärven Pahka T27535176 16:20,8 01:17,0
   
M70 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 93 Esko Järvenpää Joensuun Kataja T27456802 16:52,4 00:00,0
2. 96 Pekka Pesonen Paltamon Urheilijat T27528701 18:19,0 01:26,7
3. 97 Kalervo Räisälä Kuhmo-Ski T34453979 22:37,8 05:45,4
   
M65 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 103 Eero Moilanen Kajaanin Hiihtäjät T31993869 16:15,9 00:00,0
2. 101 Esko Hyvärinen Polvijärven Vauhti T27442227 16:54,1 00:38,2
3. 100 Paavo Lappalainen Kiihtelysvaaran Urheilij T27495083 17:16,4 01:00,4
4. 102 Eero Lång Kainuun Hiihtoseura T27499681 18:48,9 02:33,0
   
M55 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 113 Eero Väisänen Kuhmon Kiva T27589928 15:19,7 00:00,0
2. 109 Kari Hyttinen Suomussalmen Rasti T27439007 15:24,0 00:04,3
3. 105 Juhani Rissanen Puijon Hiihtoseura T27543650 15:49,4 00:29,7
4. 112 Eero Mykkänen Lapinlahden Veto T27505753 15:50,8 00:31,1
5. 108 Jorma Pieviläinen Nurmeksen Sepot T27536696 15:51,0 00:31,3
6. 106 Eero Okkonen Kuluntalahden Kunto T40069563 16:22,5 01:02,9
7. 111 Erkki Tanskanen Valtimon Vasama T27576627 16:41,7 01:22,1
8. 107 Raimo Simanainen Juuan Jänne T27109298 18:32,0 03:12,3
   
M45 5 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 120 Simo Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät T27465288 14:09,1 00:00,0
2. 118 Rauno Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura T27554584 14:10,9 00:01,8
3. 117 Esa Huotari Sotkamon Jymy T27433634 14:32,3 00:23,2
4. 121 Risto Kuivalainen Juuan Jänne T27466313 15:10,5 01:01,4
5. 119 Matti Kuosmanen Iisalmen Visa T40068086 16:15,8 02:06,7
   
M16 8 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 123 Elmeri Karjalainen Kuhmo Ski T27462333 27:17,8 00:00,0
2. 124 Valtteri Sievänen Kuhmo Ski T27559806 27:21,3 00:03,5
   
M35 10 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 127 Petri Pieviläinen Nurmeksen Sepot T22884767 28:15,8 00:00,0
2. 131 Jarmo Ryytty Iisalmen Visa T27547290 28:38,3 00:22,5
3. 129 Valto Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät T27465275 29:05,0 00:49,3
4. 130 Matti Roininen Valtimon Vasama T27543171 29:13,3 00:57,5
5. 128 *Juha Kanervo Valtimon Vasama T27460607 30:24,2 02:08,4
6. 132 *Risto Salmela Lapinlahden Veto T24125699 31:56,7 03:40,9
   
M18 10 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 138 Joel Ikonen Ilomantsin Urheilijat T27451399 28:50,5 00:00,0
2. 137 Antti Hiironen Sotkamon Jymy T28043599 29:20,8 00:30,3
3. 139 Santeri Erola Espoon Hiihtoseura T21413553 29:43,1 00:52,6
4. 142 Antti Parkkinen Ylöjärven Urheilijat T30828919 29:44,4 00:53,9
5. 140 Jussi Manninen Sotkamon Jymy T27511035 29:46,1 00:55,6
6. 141 Anssi Juntunen Hyrynsalmen Isku T27457487 29:46,1 00:55,6
7. 136 Henri Hämäläinen Sotkamon Jymy T23999376 30:57,6 02:07,1
8. 135 *Sami Huttunen Juuan Jänne T21686173 35:41,2 06:50,7
   
M20 10 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 150 Lasse Pörsti Valtimon Vasama T22972297 28:32,3 00:00,0
2. 146 Keijo Pistemaa Rantsilan Raikas T27528727 29:12,3 00:40,1
3. 151 Jari Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät T27470079 29:39,6 01:07,3
4. 149 Petri Torvinen Ristijärven Pyry T27571596 29:47,1 01:14,8
5. 148 Atte Leinonen Ristijärven Pyry T29396258 30:13,9 01:41,7
6. 145 Simo Ikäheimonen Ristijärven Pyry T30257593 31:14,2 02:41,9
7. 147 Teemu Mäkeläinen Ristijärven Pyry T28931889 31:29,1 02:56,9
  152 Sami Näsänen Joensuun Kataja T22770525 DNF  
   
Myl 10 km    
Sij NRO Nimi Seura Lisenssi Aika  
1. 174 Kari Varis Kouvolan Hiihtoseura T25382431 25:55,0 00:00,0
2. 176 Teemu Härkönen Vuokatti Ski Team Kainuu T26133278 26:06,6 00:11,7
3. 173 Juho Mikkonen Kuhmo-Ski T27512649 26:29,7 00:34,7
4. 175 Markus Pörsti Kiteen Urheilijat T22972307 26:32,9 00:38,0
5. 178 Olli-Pekka Tolvanen Joensuun Kataja T28408150 26:35,5 00:40,5
6. 177 Toni Närväinen Liperin Hiihtoseura T27520673 26:42,5 00:47,6
7. 170 Kimmo Kymäläinen Kuusamon Erä-Veikot T27459333 26:55,6 01:00,7
8. 171 Tomi-Pekka Riihivuori Valkeakosken Haka T26761077 26:58,1 01:03,2
9. 166 Petri Nevalainen Kuusamon Erä-Veikot T26769655 27:01,0 01:06,1
10. 162 Ilkka Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät T27476565 27:20,5 01:25,6
11. 163 Janne Tervo Sotkamon Jymy T26761116 27:20,5 01:25,6
12. 169 Timo Varis Joensuun Kataja T25349225 27:56,8 02:01,8
13. 164 Mikko-Pekka Kuokkanen Riistaveden Urheilijat T22186119 28:16,0 02:21,0
14. 159 Tino Tiilikainen Mikkelin Hiihtäjät T27576591 28:43,9 02:48,9
15. 157 Jaakko Urpalainen Lapinlahden Veto T23538779 29:03,5 03:08,5
16. 161 Aki Lehtinen Kuusamon Erä-Veikot T27499814 29:38,4 03:43,4
17. 156 Jarkko Kantola Jalasjärven Jalas T26268020 30:26,5 04:31,6
18. 155 Anssi Kesonen Kontiolahden Urheilijat T24592028 30:56,4 05:01,4
19. 167 Timo Heikkinen Sotkamon Jymy T27439191 31:41,1 05:46,1

158 Reinis Jansons Kontilahden Urheilijat DNF

160 Filipp Vinnichuk Valtimon Vasama DNF

165 Petteri Kymäläinen Kuusamon Erä-Veikot DNF

168 Mika Ahtonen Kuhmo-Ski DNF

172 Pekka Kemppainen Hyrynsalmen Isku DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valtimon Vasaman luokittelut 30.6.2011 klo 18:30 Valtimon urheilukentällä.

Käsiajat, ei tuulimittaria

40m

T9

1. Martta Ahonen ValtVa 7,9

60m

T12

1. Ira Moilanen KuY 9,5

2. Hanna Nevalainen ValtVa 10,9

P12

1. Jasu Kokkola ValtVa 8,9

1000m

T12

1. Ira Moilanen KuY 4.28,4

1500m

Myl

Juha Kanervo ValtVa 4.31,8

N17

Paula Turunen ValtVa 6.09,3

Pituus

P15

1. Niklas Hartikainen ValtVa 426

P13

1. Jere Kilpeläinen ValtVa 298

T12

1. Ira Moilanen KuY 415 B-luokka

2. Hanna Nevalainen ValtVa 269

P12

1. Jasu Kokkola ValtVa 403 B-luokka

2. Juho Laatikainen ValtVa 311

T9

Martta Ahonen ValtVa 269

Korkeus

P15

1. Niklas Hartikainen ValtVa 145 C-luokka

T10

1. Viveka Timonen Helsinki 96 C-luokka

Keihäs

M22

1. Tommi Härkin ValtVa 44,54

T12

1. Hanna Nevalainen ValtVa 14,10 C-luokka

P12

1. Jasu Kokkola 29,91 B-luokka

Kuula

T13

1. Marjukka Kokkola ValtVa 7,03 C-luokka

P13

1. Jere Kilpeläinen ValtVa 5,56

P12

1. Juho Laatikainen ValtVa 6,33

Rikastekstieditori

Editorin työkalupalkitTyökalut Lihavoitu Kursivoitu Lisää linkki/muokkaa linkkiäMuotoiluMuotoilu

Paina ALT 0 nähdäksesi ohjeen
 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

Tiedosto-osio

Tulokset_kaikki.xls (461 kB)

 

LUOKITTELUKISAT 22.07.2010


 

40 m 9-v pojat

  1. Arttu Heikkilä NuSe 7,7

  2. Eelis Hiltunen Kuusankosken Kumu 7,9


 

40 m 9-v tytöt

  1. Martta Ahonen Valtva 8,1

  2. Ella Pellikka Valtva 8,4

  3. Emma Laatikainen Valtva 9,4


 

60 m 10-v tytöt

  1. Matilda Hiltunen Kuusankosken Kumu 9,9 C-luokka


 

60 m 11-v tytöt

  1. Anna Roininen Valtva 11,1

  2. Hanna Nevalainen Valtva 11,2


 

60 m 11-v. pojat

  1. Juho Laatikainen Valtva 11,0


 

60 m 12-v. tytöt

  1. Jonna Turunen Valtva 12,3


 

60 m 12-v. Pojat

  1. Olli Roininen Valtva 10,4


 

100 m 15-v.

  1. Paula Turunen Valtva 17,0


 

100 m 17 v.


 

  1. Eero Levy Valtva 12,4


 

100 m 19 v.

  1. Joona Kokkola Valtva 12,2

  2. Jere Kokkola Valtva 12,3


 

1000 m 9-v.

  1. Arttu Heikkilä Valtva 4.29,0 C-luokka


 

1000 m 11v.

  1. Anna Roininen Valtva 4.28,8


 

1000 m 11 v.

  1. Juho Laatikainen Valtva 4.37,9


 


 

1000 m 12 v.

  1. Jonna Turunen Valtva 5.04,0


 

1000 m 15 v.

  1. Paula Turunen Valtva 4.00,0


 

1000 m 15 v.

  1. Juha Nevalainen Valtva 3.45,8


 

Keihäs 9 v. (400g)

  1. Arttu Heikkilä NuSe 24,60

  2. Eelis Heikkilä Kuusankosken Kumu 17,66

Heitetty 400 g keihäällä ei junnukeihäällä


 

Keihäs 11 v.

  1. Hanna Nevalainen Valtva 11,80


 

Keihäs 15 v.

  1. Tomi Nevalainen Valtva 35,50 C-luokka

  2. Juha Nevalainen Valtva 22,02


 

Keihäs 19v.

  1. Jere Kokkola Valtva 48,44 B-luokka


 

Keihäs yleinen

  1. Harri Piironen Valtva 55,02 C-luokka


 

Korkeus yleinen

  1. Laura Kumpula Multian Jyske 165 B-luokka


 

Korkeus 19 v.

  1. Joona Kokkola Valtva 175 B-luokka


 

Kuula 9 v. Tytöt

  1. Ella Pellikka Valtva 2,54


 

Kuula 9 v. Pojat

  1. Arttu Heikkilä NuSe 7,08 B-luokka


 

Kuula 11v.

  1. Juho Laatikainen Valtva 5,66


 

Kuula 12 v.

  1. Olli Roininen Valtva 7,28


 

Kuula 15v.

  1. Tomi Nevalainen Valtva 8,85

  2. Juha Nevalainen Valtva 8,36

Pituus 9 v. Pojat

  1. Arttu Heikkilä Nuse 335 C-luokka

  2. Eelis Hiltunen Kuusankosken Kumu 265


 

Pituus 9 v. Tytöt

  1. Martta Ahonen Valtva 242

  2. Emma Laatikainen Valtva 169


 

Pituus 10 v.

  1. Matilda Hiltunen Kuusankosken Kumu 355 C-luokka


 

Pituus 11 v. tytöt

  1. Hanna Nevalainen Valtva 301

  2. Anna Roininen Valtva 291


 

Pituus 11v.

  1. Juho Laatikainen Valtva 295


 

Pituus 19 v.

  1. Jere Kokkola Valtva 567 C-luokka


 


 


 


 

 

 

46.              YLÄ-KARJALAN KYMPPI 11.07.2010 KLO 12.00  TULOKSET

 

Pojat 9-v. 1 km

1.                  Topias Uusitalo        Vantaan HS                                               3.44

 

Tytöt 9-v. 1 km

1.                  Tanja Ryynänen        Lieksan HS                                                3.33

2.                  Martta Ahonen          Valtva                                                        4.52

 

Pojat 11-v. 2,5 km

1.                  Tuomas Uusitalo       Vantaan HS                                               10.07

2.                   Timo Ryynänen        Lieksan HS                                                10.27

3.                  Atte Honkanen         Lieksan HS                                                12.31

 

Tytöt 11-v. 2,5 km

1.                  Anni Huovinen           Kestilän Kisaveikot                                    11.21

2.                  Anna Roininen           Valtva                                                     12.26

3.                  Aino Jaakkola            Oulun HS                                                  14.4

Pojat 13-v. 2,5 km

1.                  Olli Roininen              Valtva                                                      14.01

 

Pojat 15-v. 5 km

1.                  Olli Jaakkola             Oulun HS                                                  19.22

 

Tytöt 15-v. 5 km

 

1.                  Paula Turunen           Valtva                                                    24.05

 

Miehet 17-v. 5 km

1.                  Antti Parkkinen          Ylöjärven urheilijat                                     19.07

 

Mieht 19-v. 10 km

1.                  Lasse Pörsti               Valtva                                                      38.56

 

Naiset 40-v. 10 km

1.                  Anitta Tervo               SoJy                                                         42.04

 

Miehet 60-v. 10 km

1.                  Toivo Penttinen           JoKa                                                        41.42

2.                  Olavi Sarkkinen          Lieksan Urheilijat                                       44.36

3.                  Oiva Valjus                 Itikkakorven yritys                                     46.15

4.                  Raimo Simanainen      Juuan Urheilijat                                        47.02

5.                  Markku Timonen         Itikkakorven yritys                                     54.02

 

Miehet 50-v. 10 km

1.                  Erkki Valjus                 Valtva                                                        41.56

2.                  Matti Nevalainen          NuSe                                                          43.19

3.                  Voitto Parikka             Polva                                                        44.32

 

 

 

Miehet 40-v. 10 km

1.                  Ismo Pudas                  IiY                                                         36.49

2.                  Tero Uusitalo                 Vantaan HS                                               37.04

3.                  Jouni Ruokolainen         NuSe                                                     39.55

4.                  Matti Roininen              Valtva                                                     40.18

5.                  Ari Laitala                     Kajaanin Kipinä                                         40.19

6.                  Arto Huovinen               Kestilän Kisaveikot                                    40.58

7.                  Seppo Kellokumpu        KaSu                                                        41.36

8.                  Eino Hyttinen                JuJä                                                        45.16

 

Miehet Yleinen 10 km

 

1.                  Markus Pörsti                Valtva                                                      34.51

2.                  Juha Kanervo                Valtva                                                       35.38

3.                  Tomi Pyylampi               JoKa                                                        35.52

4.                  Flipp Vinnichuk              Valtva                                                       36.35

5.                  Yrjö Pörsti                      Valtva                                                      39.16

6.                  Eero Ruotsalainen          Alapitkän Sulkap. Kerho                             47.58

 

Naiset yleinen 10 km

1.                  Satu Kemppainen           Ristijärven Pyry                                          41.52

 

Kuntosarja 5 km

 

1.                  Ate Valjus                       Valtva                                                      23.15

2.                  Sisko Pekkarinen             JuJä                                                        24.08

 

Kuntosarja 10 km

1.                  Raimo Mäkinen              Valtimo                                                     1.16,48

 

 

Alle kouluikaisten kilpailut 7.7.2010

20m

1v (09)

Venla Kilpeläinen 14,4

2v (08)

1. Natalie Albert 12,9

2. Timo Tervo 17,4

3. Emma Hämäläinen 20,0

Pinja Oinonen 20,0

5. Neea Sormunen 35,0

6. Miska Karppinen 47,9

7. Milja Karjalainen 1.10,0

3v (08)

1. Oiva Lemetti 6,7

2. Teemu Tervo 8,3

3. Viivi Timonen 9,6

4. Onni Ahonen 10,6

5. Alina Jänis 12,1

6. Alpo Parkkinen 12,9

40m

4v (06)

1. Juho Kilpeläinen 9,0

2. Veera Nevalainen 10,2

3. Tuomas Hassinen 10,9

4. Sara Lipponen 11,2

5. Veera Korhonen 11,6

6. Irina Saaristo 11,7

7. Sophie Albert 12,4

8. Miikka Karppinen 12,7

9. Riia Piironen 13,5

Antti-Oskari Roininen 13,5

11. Aaro Kanervo 14,0

12. Tatu Lipponen 17,2

5v (05)

1. Aada Parkkinen 10,5

2. Henni-Liina Karppinen 10,6

Miika Piironen 10,6

4. Julia Hämäläinen 10,7

5. Arttu Lipponen 11,4

6. Olavi Jänis 11,6

60m

6v (04)

1. Iina Oinonen 13,1

Jemina Kilpläinen 13,1

3. Mari Timonen 13,4

4. Emma Kilpeläinen 13,5

5. Sampo Hämäläinen 14,3

6. Elias Albert 15,4

7v (03)

1. Julius Juden 12,9

2. Aarni Lemetti 13,2

Pallonheitto

2v

1. Natalie Albert 1,78

2. Neea Sormunen 0,98

3. Pinja Oinonen 0,64

4. Milja Karjalainen 0,48

Timo Tervo DNS

Miska Karppinen DNS

3v

1. Oiva Lemetti 7,35

2. Viivi Timonen 4,22

3. Alpo Parkkinen 2,76

4. Alina Jänis 1,82

5. Onni Ahonen 1,59

Teemu Tervo DNS

4v

1. Tuomas Hassinen 11,53

2. Miikka Karppinen 8,95

3. Aaro Kanervo 5,54

4. Juho Kilpeläinen 4,76

5. Riia Piironen 4,55

6. Irina Saaristo 4,35

7. Sara Lipponen 4,30

8. Veera Korhonen 4,26

9. Sophie Albert 3,74

10. Tatu Lipponen 3,50

11. Veera Nevalainen 2,68

Antti-Oskari Roininen DNS

5v

1. Miikka Piironen 12,76

2. Arttu Lipponen 7,16

3. Henni-Liina Karppinen 5,40

4. Julia Hämäläinen 4,26

5. Olavi Jänis 3,70

6. Aada Parkkinen 3,69

Turbokeihäs

6v

1. Mari Timonen 5,85

2. Emma Kilpeläinen 4,71

3. Elias Albert 4,30

4. Sampo Hämäläinen 3,62

5. Emilia Saaristo 2,37

7v

1. Aarni Lemetti 7,35

Pituus

2v

1. Pinja Oinonen 39

2. Natalie Albert 27

3. Timo Tervo 24

4. Miska Karppinen 20

3v

1. Teemu Tervo 76

2. Alina Jänis 71

3. Onni Ahonen 61

4. Alpo Parkkinen 49

5. Viivi Timonen 29

4v

1. Tuomas Hassinen 160

1. Irina Saaristo 141

2. Sophie Albert 136

3. Miikka Karppinen 134

4. Veera Korhonen 131

5. Juho Kilpeläinen 113

6. Sara Lipponen 101

7. Riia Piironen 87

Aaro Kanero 87

9. Veera Nevalainen 79

10. Tatu Lipponen 57

Antti-Oskari Roininen DNS

5v

1. Julia Hämäläinen 159

2. Olavi Jänis 139

3. Henni-Liina Karppinen 123

Miikka Piironen 123

5. Aada Parkkinen 115

6v

1. Mari Timonen 197

2. Jemina Kilpeläinen 165

3. Sampo Hämäläinen 154

4. Emma Kilpeläinen 148

5. Emilia Saaristo 143

6. Iina Oinonen 142

7. Elias Albert 127

7v

1. Julius Juden 238

2. Aarni Lemetti 200

Korkeus

Nyl

1. Laura Kumpula Multian Jyske 168

Myl

1. Juha Kanervo Valtimon Vasama 160

M19

1. Joona Kokkola Valtimon Vasama 178

1000m

Myl

1. Juha Kanervo Valtimon Vasama 2.47,61h

T15

1. Paula Turunen Valtimon Vasama 4.09,2h

T8

1. Martta Ahonen Valtimon Vasama 5.54,2h

 

 

 

VALTIMON VASAMA RYN LUOKITTELUKISA 17.09.2010 KLO 19.00

Valtimon urheilukentällä (seura Vasama ellei toisin mainita)

 

Juoksut:

 

40 m 9 v.

1.                 Petteri Lipponen (9v.)                                             8,00

2.                 Martta Ahonen (8v.)                                                8,20

3.                 Aatu Mäkelä (7v.)                                                   8,40

4.                 Ella Pellikka (9v.)                                                   9,40

 

60 m

 

1.                 Ira Moilanen ( 11 v.)                                               9,90

2.                 Anna-Mari Ruuska (11v.)                                       10,60

3.                 Hanna Nevalainen ( 11 v.)                                     11,20

 

1.                 Niko Kortelainen(10v.)                                            11,40

 

100 m

 

1.                 Joona Kokkola (18v.)                                             12,40

2.                 Jere Kokkola (18v.)                                                12,60

 

1.                 Eero Levy(17v.)                                                      12,70

 

1.                 Paula Turunen (15v.)                                               17,10

 

800m

 

1.                 Juha Kanervo (miehet)                                            2.07,6               C-luokka

 

1.               Lasse Pörsti (18v.)                                                   2.11,2             C-luokka

 

1.               Paula Turunen (15v.)                                       3.11,5

 

1.               Anna-Mari Ruuska (11v.)                                3.41,3

 

1.                 Ella Pellikka (9v.)                                                  4.23,8

 

Pituus pojat 18 v.

 

1.                 Joona Kokkola                                                       6,00                 B-luokka

2.                 Jere Kokkola                                                          5,44               C-luokka

 

Pituus tytöt

 

1.                 Ira Moilanen (11v.)                                                 3,92                C-luokka

(Keski-Uudenmaan yleisurhl)

2.                 Anna-Mari Ruuska (11v.)                       3,12

3.                 Hanna Nevalainen ( 11 v.)                      3,05

 

1.                 Martta Ahonen ( 8v.)                                               2,49

 

                                                                                                                                          

 

Pituus pojat

1.                 Petteri Lipponen(9v.)                                             3,01

2.                 Aatu Mäkelä (7v.)                                                   2,60

3.                 Mika Halonen JuJä                                                  2,52

 

Kuula tytöt

1.                 Marjukka Kokkola(12v./2,5 kg)              6,65                            C-luokka

2.                 Ella Pellikka (9v./2 kg)                                            3,46

 

Kuula pojat

1.                 Tomi Nevalainen (15v.)                                           9,26

2.                 Mika Halonen (10v.) JuJä                       4,93

 

Keihäs miehet

1.                 Mikko Karppinen                                        55,92                           C-luokka

2.                 Harri Piironen                                           55,55                           C-luokka

 

Keihäs pojat

 

1.                 Tommi Härkin (20v.)                                              40,69

 

1.               Tomi nevalainen (15v.)                                    32,99

 

1.               Joona Moilanen (14v.)                                     19,15  Keski-uudenmaan yleisurh.

 

1.                 Niko Kortelainen (10v.)                               13,80                           C-luokka

 

Keihäs tytöt

1.                 Hanna Nevalainen(11v.)                                          10,61

 

Korkeus

1.                 Ira Moilanen (11v.)                                                 115               C-luokka

 

1.                 Mika Halonen (10v.) JuJä                       85

 

Korkeus

 

1.                 Joona Kokkola (18v.)                                             172                     B-luokka

2.                 Jere Kokkola (18v.)                                                155

 

1.               Juha Kanervo (miehet)                                    160

 

 

Kalliojärvijuoksu

 

 

Tytöt 7

 

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Karla Könönen

PyU

1.

05:14.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Anni Härkin

 

115.

08:32.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 7

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Janne Hiltunen

JuuU

4.

05:28.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Eelis Korkalainen

RauRa

2.

05:32.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Aarno Honkasaari

Kallioj.

120.

06:03.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Kimi Nevalainen

NuSe

5.

07:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 9

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Tanja Ryynänen

LieU

144.

04:16.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Reeta Kuosmanen

RauRa

12.

04:39.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Mette Hartonen

SoJy

110.

04:44.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Martta Ahonen

ValtVa

11.

05:44.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Anniina Honkasaari

Kallioj.

9.

05:54.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Anitta Honkasaari

Kallioj.

8.

06:01.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Leena Nevalainen

JuuU

146.

06:02.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Adelina Lehikoinen

JuuU

6.

06:18.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Ella Pellikka

ValtVa

10.

06:21.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 9

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Veeti Korkalainen

RauRa

13.

04:31.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Elias Korhonen

RiPy

3.

05:07.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Elmo Härkin

 

116.

05:09.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Veeti Kortelainen

ValtVa

149.

05:14.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 11

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Riina Kuokkanen

LepU

17.

03:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Alisa Korhonen

RiPy

7.

04:41.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Elisa Sirviö

 

140.

04:42.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Elli Turunen

JuuJä

14.

04:47.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Inka Hakkarainen

ValtVa

150.

05:06.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Niina Valjus

NuSe

16.

05:52.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Emma Härkin

Kallioj

15.

07:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 11

 

 

 

1 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Eeki Kokkonen

LieU

21.

03:48.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Arttu Simanainen

JoKa

131.

03:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Veikka Vainikka

JuuU

26.

04:05.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Timo Ryynänen

LieU

145.

04:10.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Juuso Korkalainen

RauRa

24.

04:27.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Elias Kortelainen

NuSe

22.

04:37.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Atte Honkanen

LieU

20.

04:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Santeri Heikkinen

JuuU

25.

04:54.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Väinö Nevalainen

JuuU

147.

05:10.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Antti Honkasaari

Kallioj.

18.

05:11.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Eppu Honkanen

LieU

23.

05:11.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Anssi Honkasaari

Kallioj.

119.

05:38.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Niko Kortelainen

ValtVa

148.

05:42.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.

Aki Honkasaari

Kallioj.

118.

05:43.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 13

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Roosa Kilpeläinen

NuSe

117.

09:18.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 13

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Jiri Karjalainen

JoKa

39.

06:45.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Antti Korkalainen

RauRa

27.

08:16.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Jukka Simanainen

JuuU

29.

10:27.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 15

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Maiju Luoto

PyhU

33.

07:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Krista Määttä

SoJy

32.

07:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Iida Sirviö

 

141.

08:08.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Paula Turunen

ValtVa

34.

08:48.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 15

 

 

 

2 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Mikko Auvinen

MänVe

125.

07:50.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Kalle Heikkinen

JuuU

35.

08:47.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytöt 17

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Miia Kuokkanen

LePu

36.

22:02.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Ilona Saastamoinen

JoKa

133.

25:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojat 17

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Janne Kukkonen

NuSe

38.

19:59.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Juha Kuiri

JuJä

40.

21:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Aleksi Heikkinen

ValtVa

37.

27:28.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 19

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Elina Pörsti

ValtVa

41.

26:02.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Stiina Seitavuo

ValtVa

42.

31:34.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 19

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Arttu Vattulainen

JoKa

44.

17:34.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Lasse Pörsti

ValtVa

45.

21:36.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Arttu Nevalainen

ValtVa

43.

25:22.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset Yleinen

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Jaana Honkanen

JoKa

46.

20:11.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Anne Jääskeläinen

MänVe

68.

20:22.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Satu Kemppainen

RiPy

48.

21:09.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Mervi Laatikainen

ValtVa

135.

25:26.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Reetta Tolvanen

PiKi

47.

30:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet Yleinen

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Simo Wannas

HKV

66.

16:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Francis Kirwa

LahAh

55.

16:31.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Oskari Pennanen

JuJä

62.

16:42.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Aki Mustonen

JoKa

49.

17:10.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Reima Laakkonen

JoKa

64.

17:14.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Jari Räsänen

PoU

57.

17:27.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Joonas Lehtinen

TUL

58.

17:29.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Aleksi Ikonen

JoKa

50.

17:38.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Panu Jantunen

PaU

63.

17:46.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Sakari Hukka

PoU

130.

17:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Juha Kanervo

ValtVa

59.

18:00.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Arto Hernetkoski

NivU

123.

18:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Tomi Pyylampi

JoKa

67.

19:03.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.

Kimmo Alesmaa

MaaVE

114.

19:10.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.

Markus Pörsti

ValtVa

61.

19:24.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.

Sami Oinonen

LieU

65.

19:25.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

Kari Heikura

PoU

60.

20:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.

Henri Nevalainen

KuoHi

56.

20:43.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.

Antti Eronen

JuuU

51.

21:28.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.

Tuomas Pakkanen

 

113.

21:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21.

Antti Heikkinen

ValtVa

52.

24:11.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.

Ilari Nevalainen

ValtVa

136.

25:21.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 40

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Anitta Tervo

SoJy

143.

22:12.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Tarja Schroderus

SoJy

69.

24:38.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Sisko Pekkarinen

JuJä

138.

28:52.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 40

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Lasse Kumpulainen

KajTeKu

76.

18:43.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Jouni Ruokolainen

PiKi

74.

20:01.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Ilkka Pekkarinen

JuJä

73.

21:00.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Eino Hyttinen

JuJä

71.

22:11.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Jari Simanainen

JNS

132.

22:20.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Timo Kortelainen

ValtVa

78.

22:40.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naiset 50

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Sirpa Pääkkönen

SoJy

128.

22:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Merja Puumalainen

PiKi

80.

27:25.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Ulla Keränen

ValtVa

81.

29:53.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Arja Heikkinen

PiKi

79.

30:56.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 50

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Kari Partanen

MänVe

83.

21:32.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pertti Myyry

JoKa

122.

21:54.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Matti Nevalainen

PiKi

84.

23:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Juhani Ryynänen

JuuU

82.

26:17.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Pekka Hiltunen

NuSe

85.

29:53.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 55

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Juri Shikalov

JoKa

88.

19:47.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Martti Malinen

ValtVa

90.

21:10.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Pertti Tuomainen

LepU

121.

21:35.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Erkki Valjus

PiKi

87.

22:05.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Arvo Hynynen

PiKi

86.

22:21.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Teuvo Turunen

JuuU

91.

24:09.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Jouko Paldanius

MänVe

127.

24:16.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Markku Suhonen

JoKa

89.

24:29.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Aimo Skukin

JoKa

124.

24:42.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miehet 60

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Antero Vornanen

JoKa

93.

21:26.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Veijo Rönkkö

MänVe

126.

22:35.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Raimo Simanainen

JuuU

97.

24:39.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Pauli Kärnä

NuSe

96.

24:44.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Aimo Korkalainen

PiKi

92.

25:25.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Jorma Hirvonen

JuuU

94.

25:59.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Kalevi Keränen

KaiKÄ

95.

28:23.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuntosarja Naiset

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Anna-Liisa Lukkari

 

142.

28:15.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Heidi Seitavuo

ValtVa

98.

30:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Tarja Hyttinen

Ahmov.

129.

31:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Raija Hirvonen

JNS

111.

33:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuntosarja Miehet

 

 

 

5,6 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Seura

Nro

Aika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Esa Nevalainen

 

137.

24:06.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Risto Jääskeläinen

Y-S PoU

77.

24:31.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Jarmo Honkanen

PyU

99.

24:54.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Sakari Juutinen

ValtVa

100.

25:14.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Eero Simanainen

JuuU

139.

27:13.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Seppo Korhonen

RiPy

101.

27:46.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Terho Nevalainen

 

102.

29:47.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Jukka-Pekka Nevalainen

 

134.

29:47.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Vilho Valjus

JNS

112.

33:49.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neljännet ja kevään viimeiset Kalliojärven harjoitusjuoksut juostiin 28.4

SUNNUNTAINA 2.5  KLO 12.00  ON  20.KALLIOJÄRVIJUOKSU

JOHON ON TULOSSA SUURI MÄÄRÄ SUOMEN

HUIPPUJUOKSIJOITA, JUOKSU ON JUHLAJUOKSU.

 

Tulokset:

Tytöt 1 km                                                     Pojat 1 km

1. Martta Ahonen  5,35                  1. Kimi Nevalainen 6,55

2. Ella Pellikka     5,52                  

3. Niina Valjus     7,32 ja

    Emma Härkin   7,32

 

Naiset 4 km                                                    Naiset 5 km

1. Paula Turunen   18,43                                 1. Merja Puumalainen  25,22

2. Sanna Sinokki   18,50                                 2. Reetta Tolvanen  27,06

3. Margit Seitavuo 22,22

 

 

 Miehet 5 km

1. Juha Kanervo   17,35

2. Juha Partanen   18,23

3. Lasse Pörsti      19,42

4. Esa Kinnunen   19,58

5. Erkki Valjus     20.12

6. Arvo Hynynen  20,17

7. Erkki Lehtovaara 20,28

8. Matti Nevalainen 22,10

9. Arttu Nevalainen 24,14

 

KEVÄÄN 3. KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

JUOSTIIN 21.4. 2010

 

 

TULOKSET

 

 

Tytöt 1 km

1. Martta Ahonen                 5,12

2. Niina Valjus                     6,14                                     Pojat 1 km

3. Emma Härkin                   7,04                                    1. Veeti Kotelainen 5.30

4. Anni Härkin                     8,41                                     2. Kimi Nevalainen  6,32

 

Tytöt 2 km                                                                      Pojat 2 km

1. Anna Roininen                  9,27                                     1. Niko Kortelainen 9.30

2. Olli Roininen   12,53

 

 

Naiset 4 km                                               Naiset 5 km

1. Stiina Seitavuo   21,50                           1. Merja  Puumalainen 25,17

2. Margit Seitavuo  22,19

 

Miehet 5 km

1. Juha Kanervo                   16,35

2. Janne Kukkonen              18,45

3. Martti Malinen                 19,30

4. Matti Roininen                  19,37

5. Esa Kinnunen                   20.20

6. Arvo Hynynen                  20.26

7. Matti Nevalainen           21,05

8. Erkki Valjus                   22,19

19.Arttu Nevalainen          23,44

10.Ate Valjus                    23,56

11. Yrjö Nevalainen             31,38

 

 (Reittiennätys Timo Kormu 16,20)

Kevään viimeiset  harjoitusjuoksut juostaan ke. 28.4. KLO 18.oo

 

Järjestäjänä: Kalliojärven kyläyhdistys ja Vasama

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

KEVÄÄN 2. KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

JUOSTIIN 14.4. 2010-04-15

 

 

TULOKSET

 

Tytöt 1 km                                                                      Pojat 1 km

1. Jenni Ruokolainen            4.32                                     1. Kimi Nevalainen  7.24

2. Niina Valjus                     6.32                                    

3. Emma Härkin                   7.07

4. Anni Härkin                     8.41

 

Tytöt 2 km                                                                      Pojat 2 km

1. Anna Roininen                  9,55                                     1. Olli Roininen   11.47

                                                                                       2. Juho Laatikainen 15,02

 

Naiset 2 km

1.      Eija Ruokolainen

 

Naiset 4 km                                               Naiset 5 km

1. Stiina Seitavuo   22.29                           1. Arja Heikkinen  24,33

2. Margit Seitavuo  22.52                          2. Merja Puumalainen  25,50

                                                                 3. Reetta Tolvanen  28,02

 

Miehet 5 km

1. Janne Kukkonen              18,37

2. Jouni Ruokolainen            18,39

3. Erkki Valjus                     20,28

4. Arvo Hynynen                  20,32

5. Erkki Lehtovaara             20.35

6. Esa Kinnunen                   20.52

7. Matti Nevalainen              21.11

8. Ate Valjus                        23,47

9. Arttu Nevalainen              25,32

 

Lisäksi sauvakävelyyn ja hölkkään osallistui neljä henkilöä, joille

ei otettu aikaa.

 

Kevään kolmannet harjoitusjuoksut juostaan ke. 21.4. KLO 18.oo

Mukaan toivotaan erikoisesti lisää lapsia ja nuoria.

Harjoitusjuoksujen periaate on, että jokainen testaa omaa kuntoaan ja

kehittää hapenottokykyään ja harjoittelee kovempaa tasavauhtista

juoksua.

 

Järjestäjänä Kalliojärven kyläyhdistys ja Vasama

 

 

TULOKSET RUMON HIIHDOT 2010

 

Nimi Seura Loppuaika

Tytöt 8v. 1km

1 Martta Ahonen Valtimo Vasama 6:42

2 Laura Muje Liperin HS 7:47

Pojat 8v. 1km

1 Fetja Naakka Juuan Jänne 5:26

2 Veeti Kortelainen Valtimon Vasama 6:23

3 Eetu Lipponen Valtimon Vasama 7:28

4 Petteri Timonen Valtimon Vasama 9:09

Tytöt 10v. 2km

1 Tanja Ryynänen Lieksan HS 7:46

2 Pinja Hulkko Liperin HS 8:53

3 Jenni Kirjavainen Juuan Jänne 9:41

4 Ella Pellikka Valtimon Vasama 12:03

5 Iida Pyykönen Valtimon Vasama 13:01

Pojat 10v. 2km

1 Niko Kortelainen Valtimon Vasama 8:21

2 Mika Halonen Juuan Jänne 11:45

Tytöt 12v. 3km

1 Mira Ukkonen Siilinjärven HS 11:29

2 Maria Naakka Juuan Jänne 12:42

3 Heidi Hyykky Juuan Jänne 12:57

4 Anna Roininen Valtimon Vasama 14:14

5 Hanna Nevalainen Valtimon Vasama 17:43

6 Anu Pyykönen Valtimo Vasama 19:18

Pojat 12v. 3km

1 Aku Muje Liperin HS 10:48

2 Niko Pulkkinen Sotkamon Jymy 11:08

3 Iisakki Ponnikas Sotkamon Jymy 11:20

4 Timo Ryynänen Lieksan HS 12:57

5 Olli Roininen Valtimon Vasama 14:17

6 Jukka Simanainen Juuan Jänne 14:40

7

Tytöt 14v. 3km

1 Saara Koskimies Lieksan HS 10:05

2 Laura Saastamoinen Sotkamon Jymy 10:13

3 Salla Tanskanen Valtimon Vasama 11:57

4 Riikka Kirjavainen Juuan Jänne 12:37

Pojat 14v. 6km

1 Veeti Naakka Juuan Jänne 21:30

2 Miro Kortelainen Valtimon Vasama 30:36

Naiset 16v. 6km

1 Paula Turunen Valtimon Vasama 23:42

2 Reetta Mikkonen Suomussalmen Rasti 27:06

Miehet 16v. 6km

1 Jasu Kortelainen Valtimon Vasama 20:40

2 Eero Simanainen Juuan Jänne 22:45

3

Naiset 40v. 6km

1 Sirpa Pääkkönen Sotkamon Jymy 19:03

2 Tuula Räty Valtimon Vasama 21:48

Naiset yleiset 6km

1 Mari Ukkonen Siilinjärven HS 17:49

2 Mervi Laatikainen Valtimon Vasama 19:38

3 Henna Saarelainen IIsalmen Visa 20:02

4 Minna Sormunen Valtimon Vasama 20:35

5 Siiri Timonen Nurmeksen Sepot 22:27

Miehet 60v. 6km

1 Eero Moilanen Kajaanin Hiih. 18:50

2 Matti Kainulainen Juuan Jänne 19:30

3 Olavi Sarkkinen Lieksan HS 20:24

4 Markku Lassila Ristijärven Pyry 21:25

 

 

 

Miehet 55v. 6km

1 Martti Malinen Valtimon Vasama 17:09

2 Kari Hyttinen Suomussalmen Rasti 17:29

3 Erkki Tanskanen Valtimon Vasama 18:29

4 Jorma Pieviläinen Nurmeksen Sepot Kesk.

 

Miehet 45v. 6km

1 Simo Kinnunen Kajaanin Hiih. 15:56

2 Seppo Laukkanen Säyneisten Salpa 16:25

3 Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 17:37

 

Miehet 35v. 9km

1 Risto Salmela Lapinlahden Veto 26:05

2 Jari Hyykky Juuan Jänne 35:31

Miehet 20v. 9km

1 Jari Kinnunen Kajaanin Hiih. 25:50

Miehet yleinen 12km

1 Ilkka Kinnunen Kajaanin Hiih. 30:35

2 Matti Roininen Valtimon Vasama 31:42

3 Valto Kinnunen Kajaanin Hiih. 32:43

4 Juha Kanervo Valtimon Vasama 33:26

5 Timo Heikkinen Sotkamon Jymy 33:28

6 Antti Heikkinen Valtimon Vasama 38:43

7 Mika Ahtonen Kuhmo Ski 42:12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verkkojoen hiihdot 28.2.2010

 

Tulokset:

 

Alle kouluikäiset:

2006 ja myöhemmin syntyneet 150 m:

      1) Tatu Lipponen                                 ValtVa                                 6.54

2005 syntyneet:

      1) Arttu Lipponen                                ValtVa                                 2.10

      2) Arttu Hytönen                                  ValtVa                                 4.34

                                           

N8 1km:

 

  1. Martta Ahonen                              ValtVa                                 7.13
  2. Pinja Heinoja                                 Valtimo                                12.50

 

M8 1km:

  1. Fetja Naakka                                JuuJä                                   5.34
  2. Veeti Kortelainen                           ValtVa                                 7.03
  3. Eetu Lipponen                               ValtVa                                 7.05
  4. Tatu Hytönen                                 ValtVa                                 9.58

 

N10 2km:

  1. Elisa Sirviö                                     SoJy                                    10.06
  2. Tanja Ryynänen                             LieHs                                   10.24
  3. Jenni Kirjavainen                            JuuJä                                   13.15
  4. Ella Pellikka                                   ValtVa                                 14.11
  5. Iida Pyykönen                                ValtVa                                 14.15
  6. Saana Sormunen                            ValtVa                                 15.00

 

M10 2km:

  1. Niko Kortelainen                           ValtVa                                 11.04
  2. Mika Halonen                                JuuJä                                   14.12

 

N12 3km:

  1. Heidi Hyykky                                JuuJä                                   13.37
  2. Anna Roininen                               ValtVa                                 16.27
  3. Maria Naakka                               JuuJä                                   17.00
  4. Hanna Nevalainen                          ValtVa                                 21.05
  5. Anu Pyykönen                               ValtVa                                 23.41

 

M12 3km:

  1. Iisakki Ponnikas                             SoJy                                    14.00
  2. Timo Ryynänen                              LiekHs                                 16.06
  3. Jukka Simanainen                          JuuJä                                   16.50
  4. Pyry Heinoja                                  Valtimo                                27.52

 

N14 3km:

  1. Laura Saastamoinen                       SoJy                                    12.02
  2. Iida Sirviö                                      SoJy                                    12.05
  3. Ilona Saastamoinen                        LipHs                                  12.29
  4. Riikka Kirjavainen                         JuuJä                                   14.47
  5. Ira Karppinen                                LiekHs                                 15.11
  6. Saara Koskimies                            LiekHs                                 16.25
  7. Salla Tanskanen                             ValtVa                                 17.30

 

M14 5km:

  1. Miro Kortelainen                           ValtVa                                 29.55

 

N16 5km:

1.  Sara Keränen                                 LiekHs                                 27.09

 

M16 5km:

  1. Juha Kuiri                                      JuuJä                                   18.01
  2. Jasu Kortelainen                            ValtVa                                 26.02
  3. Juha Nevalainen                             ValtVa                                 27.18

 

N40 5km:

  1. Mervi Laatikainen                          ValtVa                                 18.51
  2. Tuula Räty                                     ValtVa                                 24.28

 

M40 5km:

  1. Risto Kuivalainen                           JuuJä                                   16.40
  2. Jari Hyykky                                   JuuJä                                   21.43

 

M45 5km:

  1. Veli Matti Kuronen                          KHS                                    16.59
  2. Seppo Laukkanen                          SäynSalpa                            18.32
  3. Eino Hyttinen                                 JuuJä                                   20.10

 

M55 5km:

  1. Martti Malinen                               ValtVa                                 17.05
  2. Erkki Tanskanen                            ValtVa                                 17.31
  3. Jorma Pieviläinen                           NurSe                                  18.01
  4. Osmo Tiikkanen                            KHS                                    18.02
  5. Voitto Parikka                               PolVa                                  20.21

 

M60 5km:

  1. Eero Moilanen                               KajHi                                  18.48
  2. Matti Kainulainen                           JuuJä                                   19.09
  3. Olavi Sarkkinen                             LiekHs                                 22.45

 

M65 5km:

  1. Markku Lassila                              RiPy                                    21.36
  2. Eino Roininen                                 ValtVa                                 25.21

 

Nyl 5km:

  1. Henna Saarelainen                         IisVisa                                 18.57
  2. Siiri Timonen                                  NurSe                                  29.34

 

Myl 10km:

  1. Matti Roininen                               ValtVa                                 32.03
  2. Juha Kanervo                                ValtVa                                 34.11
  3. Antti Heikkinen                              ValtVa                                 39.40

Mika Ahtonen                                KuhmoSki                           KESK.

 

 

N10 2km )    
1. Vilma Ryytty Iisalmen Visa 09.04,1
2. Tanja Ryynänen Lieksan Hiihtoseura 09.39,8
3. Elisa Sirviö Sotkamon Jymy 10.09,4
 M10 2km )    
1. Roni Takapuro Joensuun Kataja 09.19,5
2. Tuomas Gröhn Joensuun Kataja 09.48,0
3. Niko Piminäinen Lieksan Hiihtoseura 09.50,7
4. Petteri Koivisto Kuhmo Ski 10.23,3
5. Veeti Korkalainen Rautavaaran Raiku 10.26,6
6. Aapo Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 10.30,2
7. Niko Kortelainen Valtimon Vasama 11.25,4
8. Santeri Koivisto Kuhmo Ski 13.09,0
 N12 3km )    
1. Eveliina Pyykkö Liperin Hiihtoseura 14.41,3
2. Hanna Kukkonen Juuan Jänne 16.25,8
3. Heidi Hyykky Juuan Jänne 16.54,1
4. Anna Roininen Valtimon Vasama 18.09,6
 M12 3km )    
1. Juuso Tossavainen Rautavaaran Raiku 14.02,6
2. Arsi Ruuskanen Silinjärven HS 14.06,9
3. Kasperi Nieminen Paltamon Urheilijat 14.07,1
4. Tommi Härkönen Paltamon Urheilijat 14.35,9
5. Konsta Vottonen Liperi Hiihtoseura 15.11,9
6. Mikke Turpeinen Paltamon Urheilijat 15.34,0
7. Timo Ryynänen Lieksan Hiihtoseura 16.12,0
 N14 3km )    
1. Johanna Pykäläinen Liperin Hiihtoseura 12.06,5
2. Laura Saastamoinen Sotkamon Jymy 12.47,0
3. Tytti Jaatinen Juuan Jänne 13.31,6
4. Jutta Keränen Hyrynsalmen Isku 13.43,0
5. Jessika Pikkarainen Kuhmo Ski 13.49,3
6. Elina Kukkonen Juuan Jänne 14.10,9
7. Saara Koskimies Lieksan Hiihtoseura 14.12,7
8. Kristiina Käkisalo Paltamon Urheilijat 15.17,4
9. Roosa Kilpeläinen Nurmeksen Sepot 15.29,5
10. Ira Karppinen Lieksan Hiihtoseura 15.38,6
 M14 5km )    
1. Ilari Nissinen Joensuun Kataja 16.39,4
2. Tuukka Mäkelä Joensuun Kataja 17.37,1
3. Tuukka Gröhn Joensuun Kataja 18.02,8
4. Elmeri Karjalainen Kuhmo Ski 18.07,7
5. Erkki Huotari Kuhmo Ski 18.07,7
6. Jiri Karjalainen Joensuun Kataja 18.44,8
7. Antti Korkalainen Rautavaaran Raiku 18.47,4
8. Jere Sivonen Ilomantsin Urheilijat 18.49,8
9. Verneri Sievänen Kuhmo Ski 19.14,0
10. Tuomas Jeskanen Joensuun Kataja 20.08,4
11. Jasse Jaakkola Liperin Hiihtoseura 22.16,3
 N16 5km  )    
1. Kati Roivas Liperin hiihtoseura 17.14,5
2. Riitta-Liisa Hutri Paltamon Urheilijat 17.47,2
3. Jenni Tolonen Lieksan Hiihtoseura 18.31,4
4. Maiju Luoto Ilomantsin Urheilijat 18.52,5
5. Hillevi Maksimainen Joensuun Kataja 19.06,8
6. Sonja Ryynänen Lieksan Hiihtoseura 19.11,2
7. Petra Torvinen Ristijärven Pyry 19.35,8
8. Marianne Pykäläinen Liperin hiihtoseura 20.03,1
9. Jenni Ahtonen Kuhmo Ski 20.47,0
10. Emma Piitulainen Joensuun Kataja 21.13,0
11. Karoliina Laakkonen Joensuun Kataja 21.21,4
12. Sini-Tuulia Kilpeläinen Nurmeksen Sepot 21.26,9
13. Paula Turunen Valtimon Vasama 23.10,2
14. Mirva Laakkonen Polvijärven Vauhti 24.17,3
 N40 5km  )    
1. Anne Jääskeläinen Mäntylahden Veto 17.07,6
2. Mervi Laatikainen Valtimon Vasama 18.11,0
3. Jaana Mäkelä Polvijärven Vauhti 22.13,6
 N18 5km  )    
1. Minna Rönkkö Vieremän Koitto 19.25,8
2. Elina Pörsti Valtimon Vasama 20.18,2
 N yleinen  )    
1. Outi Gröndahl Joensuun Kataja 15.38,8
2. Jenni Raivio Ruoveden Pirkat 15.53,3
3. Riikka Makkonen Ilomantsin Urheilijat 17.33,0
4. Susanna Porela Puijon Hiihtoseura 17.44,8
5. Päivi Piminäinen Lieksan Hiihtoseura 17.54,0
6. Maria Vartiainen Ilomantsin Urheilijat 18.20,8
7. Henna Saarelainen Iisalmen Visa 19.05,8
 M65 5km  )    
1. Esko Järvenpää Joensuun Kataja 17.49,3
2. Paavo Lappalainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 17.50,9
3. Martti Laukkanen Pielaveden Sampo 18.37,5
4. Eero Lång Kainuun Hiihtoseura 19.26,4
5. Pekka Heikkinen Mäntylahden Veto 19.29,2
6. Yrjö Makkonen Joensuun Kataja 20.02,4
7. Kalervo Räisälä Kuhmo Ski 23.22,2
 M60 5km  )    
1. Eero Väisänen Kuhmon Kiva 15.59,9
2. Eero Moilanen Kajaanin Hiihtäjät 17.29,2
3. Sauli Hujanen Kiuruveden Teräs 17.30,6
4. Reijo Lipponen Joensuun kataja 18.27,0
 M55 5km  )    
1. Martti Malinen Valtimon Vasama 16.06,8
2. Kari Hyttinen Suomussalmen Rasti 16.30,5
3. Jorma Pieviläinen Nurmeksen Sepot 16.31,9
4. Viljo Martiskainen Ilomantsin Urheilijat 16.59,9
5. Erkki Tanskanen Valtimon Vasama 17.17,9
6. Voitto Parikka Polvijärven Vauhti 18.19,1
 M50 5km  )    
1. Erkki Partanen Lapinlahden Veto 15.47,6
2. Jorma Kuronen Kainuun Hiihtoseura 15.56,0
3. Jari Svanberg Lapinlahden Veto 17.40,2
 M16 8km  )    
1. Jouni Pitkänen Vieremän Koitto 25.40,3
2. Jani Voutilainen Liperin Hiihtoseura 27.35,9
3. Juho Rönkkö Vieremän Koitto 28.06,0
4. Joonas Kähkönen Joensuun Kataja 28.36,9
5. Sakari Järvenpää Suomussalmen Rasti 29.11,9
6. Arttu Puustinen Joensuun Hiihtoveikot 29.39,9
7. Tuomas Pyykkö Kuhmo Ski 29.56,5
8. Valtteri Sievänen Kuhmo Ski 30.46,4
9. Antti Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 38.13,2
 M40 10km )    
1. Matti Roininen Valtimon Vasama 29.56,3
2. Jarmo Ryytty Iisalmen Visa 30.19,7
3. Valto Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 30.22,2
4. Simo Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 31.17,5
5. Rauno Saastamoinen Lieksan Hiihtoseura 31.31,1
6. Jouni Roivas Liperin Hiihtoseura 32.58,3
 M35 10km    
1. Petri Pieviläinen Nurmeksen Sepot 30.29,8
2. Petri Koivisto Kuhmo Ski 31.00,8
3. Risto Salmela Lapinlahden Veto 33.21,2
       
 M yleinen  )    
1. Markus Pörsti Kiteen Urheilijat 27.05,9
2. Teemu Härkönen Vuokatti Ski Team Kainuu 27.24,3
3. Olli-Pekka Tolvanen Joensuun Kataja 27.37,1
4. Petri Nevalainen Kontiolahden Urheilijat 27.54,9
5. Pekka Kemppainen Hyrynsalmen Isku 27.58,7
6. Ilkka Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 28.49,0
7. Mika Piminäinen Lieksan Hiihtoseura 30.30,9
8. Olli Pennanen Nurmeksen Sepot 30.46,1
9. Antti Komulainen Sotkamon Jymy 30.56,3
10. Tino Tiilikainen Mikkelin Hiihtäjät 30.57,6
11. Petri Torvinen Ristijärven Pyry 31.15,6
12. Jari Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 31.18,2
13. Juha Kanervo Valtimon Vasama 32.15,7
14. Timo Heikkinen Sotkamon Jymy 32.34,9

 

 

 

 

 

 

KEVÄÄN KOLMANNET  KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

JUOSTIIN KE. 24.4

Järjestäjänä: Vasama/ Kyläyhdistys

 

 

TULOKSET 3/2013

 

 

Miehet 5 km

 

1. Juha Kanervo         18,18

2. Juha Partanen        18,56

3. Esa Kinnunen         10,29

4. Timo Kortelainen   20,35

5. Arvo Hynynen       21,11

6. Matti Nevalainen    22,51

7. Aimo Korkalainen  22,54

8. Arto Kortelainen    26,42

 

 

Nuoret 4 km

1. Eetu Kinnunen       18,28

 

 

 

KEVÄÄN TOISET  KALLIOJÄRVEN HARJOITUSJUOKSUT

JUOSTIIN KE. 17.4

Järjestäjänä: Vasama/ Kyläyhdistys

 

 

TULOKSET 2/2013

 

 

Miehet 5 km

 

1. Juha Kanervo         18,26

2. Timo Kortelainen   20,13

3. Erkki Valjus           20,49

4. Esa Kinnunen         21,23

5. Ari Kuokkanen      23,13

6. Arto Kortelainen    26,03

 

 

Nuoret 4 km

1. Eetu Kinnunen       18,39

 

Pojat 2 km

1. Juho Kuokkanen    12,44